24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Cumhuriyet Bayramı Berlin’de Kutlandı

BW-HABER

Berlin 29 Ekim 2018 


Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95’inci yıldönümü, Almanya’nın başkenti Berlin’de, Berlin Büyükelçisi  Ali Kemal Aydın ve eşi  Berna Aydın’ın  ev sahipliğinde, büyükelçilik binası ve bahçesinde kutlandı. 

Kutlamaya yabancı misyon şefleri, ASİP Genel Başkanı Sedat Demir, UİD Genel Başkanı Bülent Bilgi, Berlin ASİP bölge başkanı Erdal Çakıroğlu, kalabalık seçkin davetliler katıldı.

ASİP Genel Başkanı Sedat Demir ve UİD Genel Başkanı Bülent Bilgi zaman zaman bir araya  gelerek sohbet etti. Sedat Demir Büyükelçi Ali Kemal Aydın ile resepsiyonda bir süre sohbet etti. Sedat Demir, Avrupa’da yaşayan Türk  kökenli çocukların ana dil sorununa değinerek konu ile ilgili değerlendirmede bulundu. Demir ‘ Türkçe dersine katılımının artırılmasına yönelik çalışmaların yapılmasının yanında, meslek eğitimi konusunda da sayın Büyükelçiye bilgi verdik. Çocuklarımızın mesleki eğitim yerine daha çok akademik olmalarına yönelik çalışmaların yapılmasını kendilerine ilettik.”  diyen Sedat Demir önümüzdeki günlerde Karlsruhe’de eğitim alanında yeni atılımların yapılacağını söyledi. 

İstiklal Marşı ve Alman Marşı’nın okunmasının ardından ,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet mesajından sonra, Alman Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı’nın konuşmasının ardından Büyükelçi Kemal Aydın açılış konuşması yaptı. Resepsiyon boyu konu, Türk – Alman ilişkilerindeki olumlu hava oldu.