14/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Dinler Bahçesi Açıldı

Karlsruhe Haber / 

5 Yıllık Rüya Gerçekleşti

IMG_1867

Almanya’nın Karlsruhe kenti, Citypark Güneydoğu bölgesinde ‘Dinler bahçesi ‘ ismi ile farklı dinlerin buluştuğu bahçe açıldı. 2010 yılında ‘İslam Haftası’ ında ilk olarak ortaya atılan fikir, zaman sorunu nedeni ile 2011 yılında ‘Garten der Religion , ‘Dinler Bahçesi’ ne çevrildi’ ‘Dinler Bahçesi’ nin fikir babası Rüştü Aslandur 4 yıl 7 ay 10 gün süren bu mücadeleyi şöyle özetledi ‘ İlk zamanlar Hristiyanlar ile ortak bir bahçe düşündük bu çalışmamızda, musevileride katarak daha geniş bir çalışma gurubu kurduk.Karlsruhe’nin 300 üncü kuruluş yıl dönümü için yapılacak etkinliler için fikir yarışmasına girdik ve birinci olduk. Bu çalışmamızı Karlsruhe Belediyesi destekledi.Buraya farklı din mesuplarından insanlar gelerek, karşılık konuşarak, birbirlerini anlama imkanı sağlamak, fikirler üretmek ve insanların berberce yaşamaya, sulh içinde iyi bir şekilde yaşamaya davet etmek bu  projenin ileride ki amacı olacak.’ dedi.

Rüstü Aslandur

Ayrıca DMK başkanı Rüştü Aslandur okul öğrencilerinin de parkı ziyaret ederek farklı dinler hakkında bilgi alabileceğini söyledi.

Dr Frank Mentrup

Park alanında farklı dinleri temsil eden yazı ve semboller bulunuyor. Temsil edilen dinlere ait  bir daire alanında, o din ile ilgili bilgiler bulunuyor. Açılışın yapıldığı gün,  tesadüfen Karlsruhe’nin kurulduğu 24 Eylül 1715 tarihine denk gelmeside başka bir önem katıyor konuya. Açılışı Karlsruhe Belediye başkanı Dr. Frank Mentrup, Rüştü Aslandur, Christoph Rapp, Mirya Kon Thederan,  farklı din temsilcileri, politikacılar, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

acılıs


Katılımcılar


IMG_1927