18/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Döner Yasaklanması Siyasi Olur

BW-HABER

Karlsruhe 3 Aralık 2017


Avrupa Birliği tarafından başlatılan Fosfat tartışmasında sadece ‘Döner’ in hedef alınması dikkat çekiyor. Bir kaç aydır sürdürülen fosfat tartışmasında dondurulmuş yiyeceklerde Fosfat olduğu ve bunun zararlı olduğu konuşulurken,  kola da bolca kullanılan fosfatın konu edilmeyip sadece dönerin üzerinde durulması 11 milyar Avro ciroyu geçen dönerin Avrupa’da durdulmak mı isteniyor sorusunu akla getiriryor. 

Brüksel’de toplanan Avrupa Parlamentosu (AP) Gıda Komitesi, hazır döner ve başka dondurulmuş ürünlerde gıda katkı maddesi olarak kullanılan fosfatın yasaklanmasına ilişkin teklifi görüştü. Bazı AP üyeleri, fosfatın kalp sağlığına zararlı olduğu gerekçesiyle döner ve kebaplarda kullanımının yasaklanmasını istedi. Yapılan oylamada düzenleme 22’ye karşı 32 oyla kabul edildi, ancak teklifin yasalaşabilmesi için AP Genel Kurulu’nda da oylanması gerekiyor. Oylama, Strazburg’da 11-14 Aralık tarihlerinde yapılacak.

Fosfat konusu tartışılabilir

Aşırı fosfat kullanılması durumunda eti sulandırıyor ve et fiyatına su satabiliyorsunuz. Fosfat sayesinde et kurumuyor, rengide değişmiyor. Fosfatın kalbe zararlı olduğuda söylendi. Ancak arada sadece döner denilmesi fosfat oyununu gizliyor. Fosfat kullanılımı tüm dondurulmuş yiyecekler konusunda geçerli olması gerekirken sadece döner üzerinde durulması dikkat çekici. Bu gün fast food denilen Amerikan ürünlerin tamamı donmuş gıdadan oluşuyor. Yada marketlerde satılan donmuş gıdalarda da fosfat kullanılıyor.

 

Gıda mühendisleri, fosfatın katkı maddesi olarak konserveden pastaya, dondurulmuş et ürününden kolaya kadar pek çok gıdada kullanıldığını belirtiyor. Örneğin kolada çok daha yüksek oranda fosfat bulunduğunu kaydeden gıda mühendisleri, AB’de başlayan tartışmanın önyargı içerdiğini savunuyor.

 

Uzmanlar günde 4200 gram fosfatı sağlıklı olarak değerlendiriyor. Bir porsiyon dönerde sadece 134 miligram fosfat bulunuyor. Döner yiyenlerin 1 yılda aldığı fosfatı 1.5 litre koladan alabiliyorsunuz.

Karlsruhe Zel Restorant işletme müdürü Metin Baysan, Almanya’da dönerin diğer fast foodlara göre hem lezzette hemde fiyatta büyük avantajı olduğunu, Almanya’da en sağlıklı ikinci yiyeceğin döner seçildiğini hatırlatarak, bir çok farklı ülke mutfağında donmuş gıda kullanıldığını hatırlatarak, sadece dönerin konu edilmesinin çok manidar olduğunu söyledi.  Karlsruhe Kaiser caddesinde bulunan Zel Restorant Karlsruhe Belediyesi tarafından 3 yıl üst üste ‘Hijyenik ‘ ödülü verildi. Dönere özellikle Alman müşterilerin daha büyük ilgi gösterdiği kaydedilirken, döner tartışmasının yılın belli zamanlarında düzenli olarak yapıldığı belirtildi.

Şimdi gözler Aralık ayı ortasında AB Parlamentosunda yapılacak oylamada.