17/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Duisburg Aletta-Haniel Gesamtschule’de Ramazan İftarına İlgi Büyük Oldu

Duisburg Aletta-Haniel Gesamtschule

BW-NEWS Duisburg
Öğretmen Emine Kır okulda iftar programı düzenledi, Almanya’da örnek oldu

Almanya’nın Duisburg kentinde örnek iftar yemeği. 14 Mart 2024 tarihinde Duisburg Aletta-Haniel-Gesamtschule okulunda öğrencilerin katılımıyla büyük bir iftar organizasyonu yapıldı.

İftara öğretmenler ve öğrencilerin yanı sıra çok sayıda veli de katılım sağladı. Yaklaşık 250’den fazla kişinin katıldığı iftar, Almanya çapında en geniş katılımlı okuldaki bir iftar olduğu belirtilmekte.

??????????

Okul müdürü Petra Drobek böyle bir iftar programının organize edilmiş olmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, her türlü çeşitliliğinin bizler için bir kazanım dedi. Okulda Almanya’daki Türk ve müslüman toplumunun özlediği Ramazan havasının yaşanması katılıomcıları dolayısıyla menun ederken Alman toplumundan olumlu tepkiler geldi.
??????????

Birlik ve beraberliğin, kardeşliğin ve paylaşmanın hatırlandığı bu ayda Alman toplumunda ön yargılarını kırması ve kültürlerin kaynaşması için çok sayıda Müslüman olmayan öğretmenler, veliler ve öğrenciler de programa büyük ilgi duymuşlardır. İftarı organize eden öğretmen Emine Kır, büyük başarıyla tamamlanan iftar programıyla ilgili düşüncelerini şu sözlerle ifade etmiştir “Farklı kültürlere ve dinlere mensup çok sayıda öğrenci ve öğretmenleri olan okulumuzda, böylesi büyük bir iftara ev sahipliği yapmış olmak, hepimizin için büyük bir sevinç ve gurur kaynağı. Okulumuzun tarihinde ilk defa bir iftar organizasyonu yapılmış olup olağanüstü katılımlı ve başarılı geçmiş olmasını, hem velilerimizin, hem öğrencilerimiz hem de öğretmenlerimizin ilgi, alaka ve katkıılarına borçluyuz.”
İlki gerçekleştirilen iftar etkinliğinin gelecek senelerde sürdürülmesi ve gelenek hale getirilmesi hedeflenmektedir.
Duisburg Aletta -Haniel -Gesamtschule’de düzenlenen iftar programı diğer okullara örnek oldu.
??????????