25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Durlach DİTİB Fatih Cami Yönetim Kurulu Ziyareti

BW-HABER

Karlsruhe 10 Ocak 2018


Karlsruhe Durlach Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Fatih  Cami yönetim kurulu Türkiye’nin yeni Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan’a nezaket ziyaretinde bulundu. DİTİB Fatih Cami Başkanı Veysel Yiğit, Başkan Yardımcısı Sibel Habibovic, Kadınlar Kolu Başkanı Ayşe Tülin Özkul, Veliler Birliği Başkanı Yıldız Kabasakal, sekreter Olcay Uysal’ın hazır bulunduğu ziyarette, DİTİB Fatih Cami çalışmaları hakında bilgi verildi.

Veysel Yiğit Fatih DİTİB Cami çalışmaları hakkında bilgi verdi. 1981 yılıda kurulan Fatih Caminin 130 üyesiyle birlikte, tüm faaliyetlere herkesin katıldığını ifade eden  Yiğit, camilerin kültür hayatın merkezi olduğunu, camilerin bir çok sosyal konuda topluma fayda ve hizmet verdiğini belirtti. 

Türkçeye Önem Vermeliyiz

Fatih Cami sekreteri Olcay Uysal, Türkçe’nin geliştirilmesi gerektiğini vurgulayarak; dilin, kültür hayatın  köprüsü olduğunu söyledi. Kültürün Türkçe kaynaklarından  öğrenilmesi gerektiğinin altını çizen Olcay,  gençlerin eğitimine büyük önem vermeliyiz dedi. 

İyi Eğitim, İyi Meslek

Sibel Habibovic öğretmenlik mesleğinin yanı sıra Alman siyaseti ile de yakından ilgilendiğini, öğrtemen kökenli olması nedeniylede gençlere daha iyi eğitim, meslek ve iş alanların açılması gerektiğini söyledi.

 Yıldız Kabasakal’da , Veliler Birliği olarak ayda bir toplantı yaptıklarını, Okul Aile Birlikleriyle ortak çalışma yapmak istediklerini  belirtti.

Derneklerimiz Başarılı

Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan DİTİB Fatih Cami yönetiminin önemli mesleklerden oluştuğunu söyleyerek, çalışmalardan ve her iki topluma sağladıkları katkıtan dolayı tebrik etti. 

Ziyarette Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşeliği görevlisi Ali Derin’de hazır bulundu.