13/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Eğitim Politikasına Onlarda Yön Verecek

 

KARLSRUHE HABER /   IMG_8475

Veli Birlikleri Berlin’de Söz Sahibi Olmak İçin Biraraya Geliyor

Almanya çapında kurulması çalışmaları yapılan ”Bundesnetzwerk Bildung und Teilhabe (BBT)”  toplantılarından bir tanesi Karlsruhe Okul Aile Birliği çalışma odasında düzenlendi. Toplantıya katılan Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, eğitim konusunda yapılan tüm çalışmalara aktif olarak katıldıklarını ve desteklediklerini söyleyerek, Okul Aile Birliklerinin böylesi büyük bir çatı altında toplanması ve velilere yardımcı olmayı hedeflemelerini önemsiyor ve bu konuda Baden TOAB Federasyonun çalışmalarını destekliyoruz dedi.

INBAS – Sozialforschung GmbH Enstütüsü ile birlikte Bürgerschaftlıches Engagement (BBE), Bundesverband russischsprachiger Eltern e.V. (BVRE), Almanya Türk Veli Dernekleri Federasyonu ( FÖTED) ortak proje olan ”Bundesnetzwerk Bildung und Teilhabe (BBT)” için birlikte hareket ediyor.

IMG_8472
Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı

 

Toplantıya Berlinden katılan Almanya Türk Veli Dernekleri Federayonu sözcüsü ve proje sorumlusu Dr. Mehmet Albek yaptığı açıklamada ”Amacımız velilerin kendilerine öz güven duymalarını sağlamak ve eğitim alanında onları daha aktif hale getirmek. Almanya’nın eğitim politikası konusunda söz sahibi olmayı hedefliyoruz. Yerel düzeyde zaten kuruluşlarımız Okul Aile Birlikleri bunu yapmakta, bizlerde ulusal eğitim politikalarına etki etmek istiyoruz. Burada söz sahibi olmak önemli .” dedi.

IMG_8496

FÖTED, “Federal düzeyde çalışan göçmen kuruluşları için altyapı destekleme model projesi” kapsamında Federal Göç ve Sığınmacılar Dairesi tarafından desteklenen bir kuruluş
FÖTED altyapı destekleme programı ile -ana hedef olarak- Almanya çapında anne-babaların özgüveninin gelişmesi ve çocuklarının eğitimi için daha aktif olabilmeleri .için çaba sarf ediyor.
Çatı kuruluşu olarak FÖTED‘in ve üye örgütlerinin yapısal gelişimi, profesyonel çalışma yapılarının geliştirilmesi yönünde ilerleyecek ve gönüllü çalışanları geliştirecek.

IMG_8448

FÖTED uygulama kapsamında, öncelikle Rusça Konuşan Veliler Federasyonu ve İspanyol Veli Dernekleri Federasyonu ve politik karar merkezleri, hükümet kuruluşları ve diğer sivil toplum örgütleri ile ortak çalışıyor.

Karlsruhe’de düzenlenen toplantıya Baden TOAB Federasyon Başkanı Kemal Ülker, koordinatör öğretmen Kazım Yılmaz, Baden TOAB yöneticisi  Mehmet Demirel, Freiburgh OAB’den  Elif Tuncay, Mannheim OAB Ali Özkan, Esin Özkan, Lale Marlr, Rusça Konuşan Veliler Derneği ve İspanyol veli dernekleri yöneticileri katılarak ortak büyük bir çatı kuruluşu hakkında fikir teatisinde bulnuldu.

IMG_8456

FÖTED Tarihçesi

1980li yıllarda  Federal Almanya Cumhuriyeti’nin, çeşitli kent ve kasabalarında Türk veli dernekleri kuruldu. Kurulamlarının nedeni  Alman eğitim sisteminde Türk kökenli çocuk ve gençlerin eğitim durumunun kötüleşmesi idi. Anne ve babalar diğer veliler bilgilendirek ve aydınlatarak, aynı zamanda bu konuda öğretmenlerle işbirliği içinde gerçekleştirerek çocuklarının eğitim sistemi içindeki durumunu düzeltmek istediler. Bu dernekler 1995 yılında çatı kuruluşu olarak, Türk Veli Dernekleri Federasyonu-FÖTED’i  kurdular. FÖTED, kuruluşundan beri Türk kökenli ebeveynlerin eğitim, öğretim ve meslek eğitimi alanlarındaki konu ve sorunlarını federal düzeydeki 80i aşan üye derneği ile dile getirmektedir.

FÖTED kurulduğu günden bu yana eğitim siyasetinde önemli ve güvenilir bir aktör olarak çalıştı ve örneğin uyum zirvesi ve İslam Konferansı’na katıldı aynı zamanda halen daha eğitim / aile politikaları konualarında çeşitli uzmanlar kurullarına katılmaktadır.