14/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Asr-ı Saadet Gözyaşına Boğdu

ACHERN HABER / TÜRKÇE HABER    13 ARALIK 2015 – 20:00  hızlı – doğru…

Türk Bayrağını Öptü Kurban Olurum Dedi, Salon Gözyaşına Boğuldu

IMG-20151213-WA0014

Necmettin Nursaçan, Asr’ı Saadet konulu toplantı için geldiği Almanya’da bir dizi konferans verdi. Tuttlingen ve Achern’de düzenlenen toplantıya katılan Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığından emekli Nursaçan Hoca, konuşmasına başlamadan önce İstiklal Marşı bitiminde Türk bayrağını öperek ‘ Kurban olurum ben bu bayrağa’ sözleri salonda duygu dolu anlar yaşattı. Türkiye’nin sayılı hatiplerinden Nursaçan salonu dolduran vatandaşlara yaptığı konuşmasında özellikle gurbette yaşayan vatandaşların özlem ve hasretlerine dikkat çekerek sıla-i rahim, bayrak ve milli konularda etkileyici konuşma yaptı.

IMG-20151213-WA0010

Sürgüne rağmen memleketini unutmadı.

Necmettin Nursaçan, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’min Medine’ye sürgün edilmesine rağmen, Mekke’de başlayan kıtlık sebebi ile Ebu Süfyan’ın yöneticisi olduğu kendi şehrine gıda yardımı yaptığını söylemesi, salonda duygu dolu anlar yaşattı. Peygamber efendimizin sıla-i rahimi bırakmadığını belirten Nursaçan;   Avrupa’da  yaşayan gurbetçi vatandaşlarında sıla-i rahim yaptıklarını bir çok defa eş, dost ve akrabalara yardım gönderdiğini söyleyerek, sıla-ı rahimin terk edilmemesi gerektiğini söyledi.

hoca efendi

Nursaçan Hoca, Medine ‘de Peygam Efendimizin yahudiler ile din yönünden Müslümanların anlaşma yaptıklarını. Müslümanların da kendi aralarında Medine yerlisi Ensar ve oraya dışardan gelen Muhacirler arasında da ilk yazılı anlaşma yaparak birlikte yaşadıklarını söyledi. Salonu dolduran 300’ün üzerinde ki dinleyici kitlesi programdan oldukça memnun kaldıklarını ifade etti.

IMG-20151213-WA0011

Dr.Mehmet Tekin; Önemli bir konu, önemli bir şahsiyet

Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Mehmet Tekin toplantının önemine dikkat çekerek, konuşmasına şöyle devam etti ”Çok önemli bir konuyu tabi çok önemli bir kişiden dinleyeceğiz. Konu önemli çünkü sahabe, biraz önce değerli hocamıozın okuduğu ayet-i kerimelerde ilk ayet-i kerimelerde Ensar’dan ve Muhacirden bahsediyor. Yani peygamberimize yardım eden onu karşılayan İslam’ın ilk muhattapları zorluklar görünce İslam uğruna fedakarlık yapıp, Mekke’den Medine’ye hicret eden Muhacirler onlara gönüllerini açan, yardım eden, onlarla herşeyini paylaşan Ensar ve ayetin devamında onlara tabii olanlardan bahsediyor. O da kıyamete kadar onların yolundan gidecekleri anlatıyor ve Allah’ın onlardan razı olduğunu onlarında Rabblerinden razı olduğunu Kur’an-ı Kerim beyan ediyor. ” dedi.

Program’da Baden 5 inci bölgede görev yapan din görevlilerinden oluşan İlahi Gurubu’da birbirinden güzel ilahiler ile Asr-ı Saadet gününe bir başka anlam kattılar.

Necmettin Nursaçan Hoca Kimdir?

İmdat Necmettin Çeven olan Nurettin Nursaçan  1942 Hacılar  doğumlu, Kayseri İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra mahkeme kararı ile ismini değiştirdi.İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nden mezun oldu.

Kayseri müftüsü olarak 1990 da Kayseri’de görev yaptı. Bir dönem Millî Selamet Partisi’nden milletvekili adayı oldu. 2005’te Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevine atandı. Mart 2007’de yaş haddinden emekliye ayrıldı. Kuvvetli hitabeti, etkili vaazları, dînî ve sosyal konulardaki hizmetleriyle tanınmaktadır. Kanal 7’de her hafta “Asr-ı Saadetten Tablolar” ve “Cuma Sohbetleri” gibi programlara katılıyor.