30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Polis Mesleğine Başvurun

Yaşar Sekban / KARLSRUHE

IMG_8088

Başkonsolos Cem Örnekol himayesinde polis meslek bilgilendirme programı düzenlendi. 

”Polislik Mesleği başvuruları sanıldığı kadar zor değil, bir çok yeni değişiklik yapıldı” sözlerinin sahibi polis meslek danışmanı Türk kökenli memur Naciye Koca. Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol himayesinde gerçekleşen meslek eğitim bilgilendirme toplantısına bu sözleri ile başladı. Naciye Koca geçtiğimiz Ağustos ayından beri resmi olarak başladığı yeni görevinin aslında hiçte yabancısı değil, daha öncede bir çok Türk kurulşunda gençleri meslek konusunda aydınlattı.

poläs342

Kendisininde ”Hauptschule” den geldiğini ifade eden Koca, polis mesleği konusunda meslek danışmanı başkomiser Jürgen Schöfer ile birlikte sinevizyon eşliğinde bilgilendrdi. Naciye Koca ve Jürgen Schöfer, Bruchsal kentinde bulunan Polis Okulu hakkında  bilgi verirken, gençlere günlük yapılan spordan korkmamalarını hem fiziki olarak çok iyi bir kondüsyona sahip olunduğunu hemde sağlıklı kalındığını söyledi. Okulda verilen yemeklerin kendilerine uygun çıktığını söyleyen Naciye Koca ” Yemekler evde annenizinki kadar lezzetli olmasada, polis okulunda çok kaliteli yemek çıkıyor” dedi.

IMG_8247

Silaha İhtiyacım Şuana Kadar Olmadı

Genç polis memuru Naciye Koca gençelere ”Üniforma ilk günden itibaren verilirken silah 3 üncü gününde veriliyor.Silah bakım, temizlik ve kullanımı öğreniyorsunuz. Bunun  yanında yakın dövüş tekniklerinide burada öğreniyorsunuz.” dedi. Naciye Koca ve Jürgen Schöfer, polis mesleğine başvurularda bir çok değişik varyantların bulunduğunu, Hauptschule’den sonra Werkrealschule’den de polis mesleğine başvurunun yapılabileceğini söyledi.

IMG_8395

Türk Vatandaşları Polis Olabilr mi ? 

Polis Meslek Danışmanı Naciye Koca gençlere bir de müjde verdi. Naciye Koca konuşmasına şöyle devam etti. ” Türk vatandaşlarıda polis mesleğine başvurabilir ve Alman polisi olarak çalışabilirler. Hatta yeni değişikliğe göre 10 yıl oturum istenirken artık bu 8 yıla düşürüldü. Burada önemli konu Almanca yazma ve konuşmaya hakim olmak ve tabiki Türkçe bilme şartı aranıyor. Mesleğe başvuru yapma düşünceniz varsa mutlaka başvurudan önce bize gelin. Size başvuru formu nasıl doldurulur, neler gerekli bu konuda yardımcı oluyoruz. Zaten başvuruyu bize yapıyorsunuz, ilk olarak biz inceliyoruz. Bu nedenle adımızınızı bizlerle atın, daha düzenli olarak bu süreç yürüyecek.” dedi.

IMG_8258

Sınavda Başarısızlıktan Korkmayın

”Sınavda başarız olanlar yine bizimle hareket ederse, gireceği ikinci sınavda kendilerini motive edici tavsiyelerimiz olacak. Sınava bir kez daha girme hakkınız olduğunu unutmayın ve tek başınıza hareket etmeyin. Bizlerden mutlaka destek alın.” diyen Naciye Koca sınav sanıldığı kadar zor değil dedi.

IMG_8371

Osman Kaya ” Türkiye’de polis olma imkanı tabiki var.’

Karlsruhe Çalışma Ataşeliği, sosyal danışmanı Osman Kaya sorulan bir soru üzerine ” Tabiki burada polis mesleğinde çalışan  bir kişi Türkiye’de de polis olabilir. Polis olmanın şartlarını her ülke kendine göre belirlemiştir. Türkiye’de polis olma şartlarına sahip olan ve sınavda başarı gösteren herkes polis olabilir.” dedi.

poläs342 poläs4332

Boy Ne kadar Olmalı

Naciye Koca başvurulurda fizik ve sağlık konusununda önemli olduğunu söyleyerek şöyle devam etti ” Polis mesleğine başvuruda boy konusu önemli hata  bazen ilk şart oluyor. Boyunuz 160 cm’den az olmamalı. Şunada dikkat etmek gerek 159 cm olarak düşündüğünüz boyunuz belki 160 cm olabilir, bu durumda Karlsrue Polis teşkilatından doktorlar tarfından incelenip karar veriliyor. Bu nedenlede başvurularınızı birlikte yapmamız daha doğru. Ben Naciye Koca ve komiser Jürgen Schöfer’e 0721/666-1660 veya 0172/666-1661 numaralı telefonlardan ulaşarak randevu alabilirsiniz. Bundan sonraki süreci birlikte daha güzel planlayabiliriz.

IMG_8306