20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Emeklilerin Çalışma Hakkı Verilmeli

BW-HABER

Karlsruhe 23 Temmuz 11:06


Mavi Kart sahipleri maaduriyetlerin giderilmesini bekliyor.

Mavi Kart olarak bilinen, doğumla kazanılmış vatandaşlıktan başka bir ülkenin vatandaşlığına geçenlere hak kaybını önlemek amacı ile verilen, değerli belge olarak 2016 yılında kabul edilen yeni kimlik sorunları hala çözemedi.

Kendisini ziyaret eden bir grup maadur emekli için bir açıklama yapan, ASİP Genel Başkanı Sedat Demir, vatandaşlığa geçiş konusunda düzenlenen kampanyaların sonuç verdiğini ve vatandaşların büyük oranlarda Alman vatandaşlığına geçtiğini vurgulayarak geçişle birlikte bir takım olumsuzların yaşandığını, zamanla sorunlara yenilerinin  eklendiğini pratik ve hızlı çözümler üretilmesinin gerektiğini söyledi.

Avrupa’da siyasi bir gücüz, anavatandaki haklar korunmalı

Mavi Kart uygulamasınında sorunların çözümünde yetersiz kaldığını ifade eden Demir ‘  Vatandaşlarımız yaşadığı ülkelerin vatandaşlığına geçin  kampanyaları ile 1990 yılından itibaren Alman, Hollanda, Fransız vatandaşlığına geçmeye başladığını, daha sonraki  yılarda başlayan kampanyalar ile bu geçişin arttığını ancak bununla birlikte sorunlarında ortaya çıktığını gördük. Kampanyalarda hak kaybı olmayacak derken başta emeklilik olmak üzere, seçme seçilme, köy arazisi tapusu, telefon açtırma, araç ve eşya getirme gibi bir çok haklardan ya yararlanamıyoruz yada kısıtlı faydalanıyoruz. ASİP olarak Mavi Kart sahibi Avrupalı Türklerin birinci vatanı olan Türkiye’de ki tüm haklarının iadesini net olarak istiyor, maaduriyetlerin giderilmesini talep ve arzu ediyoruz. Zaman hızlı ilerliyor, yeni nesil ile birlikte Türkiye ile olan bağlarımızın zayıflamaması ve daha güçlenmesi için Mavi Kart sahiplerinin T.C kimliği taşıyanlarla daha önce söylendiği gibi aynı haklara sahip olması gerekiyor. Bu konuda bir kampanya başlatacağız.  ” Diyen Sedat Demir, kampanyanın internet ortamında imzaya açılacağını ve Mavi Kart maadurlarının sayısının daha fazla artmadan yaşadığımız ülkenin vatandaşlığınıda iade etmeden sorunların çözümünü talep edeceğini kaydetti. 

Sedat Demir, Avrupa yaşayan Türk emeklilierin sayısının giderek artığını bununla birlikte gelirlerinde düştüğünü söyledi. Türkiye’den de emekli olan vatandaşlarımızbiliyorsunuz Almanya’da çalışamıyor. Bu yesağın kaldırılmasını talep ediyoruz. Vatandaşlarımızın aracı firmalara bırakılmadan sorunların devlet tarafından çözümünü talep ediyoruz. ” diyen Sedat Demir çalışma kısıtlamasınında kaldırılmasını talep etti.

ASİP internet ortamında Mavi Kart ve  emeklilerin  maaduriyetinin giderilmesi konusunda kampanya başlatıyor. 

Yurtdışı borçlanarak emeklilik hayal oluyor

 Yurtdışında bulunan Türk Vatandaşlarının Yurtdışında Geşen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkındaki 3201 sayılı Kanununa göre Sosyal Güvenlik Reformu ile 23.05.2002 tarihinde emeklilik yaşı kadınlarda 58’e, erkeklerde 60’a yükseltilmiştir. Bu değişiklik ile 9000(Kanunun yürürlüğe girdiği tarihle 31/12/2008 tarihleri arasında sigortalı sayılanlar için 7100 gün olarak Ve 1/1/2009 tarihinden itibaren sigortalı sayılanlar için ise her takvim yılı başında 7100 güne 100 gün eklenmek suretiyle 9000 güne çıkacağı anlamını taşıyor.