24/02/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Filistin’e destek yürüyüşü düzenlendi

BW-HABER Karlsruhe

Almanya’da Filistin’e destek yürüyüşü düzenlendi Almanya’nın Karlsruhe yaklaşık 400 kişinin katılımıyla Filistin’e destek yürüyüşü düzenlendi. İlk gösteri Karlsruhe kentinde Stephan meydanında düzenlendi. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı ilk barışçıl gösteride, bölgede yaşanan zulme dikkat çektiler.

Stephan Meydanında düzenlenen barışçıl gösteride konuşmacılar,Batı Şeria’da yaşanan Filistinlilere ait konutlara el koyma, işgal etme girişimlerinin büyük bir trajediye döndüğünü, 1948 ylından bu yana Filistinin açık hava hapisanesine döndürüldüğü ifade edildi.

Gösteriye katılanlar, ‘Filistine özgürlük ‘ pankartı taşırken bir çok ülkeye ait bayraklarların yer aldığı alanda aileler sıkıntıların artık son bulmasını istedi. Gösteriyi düzenleyen organizatörlerden W.A. Batı Şeria’da kendilerine ait eve el konulduğunu ve İsrailli bir aileye verildiğini ifade etti. W.A Türk Barış Gücünün artık bölgede yer almasının gereğine vurgu yaparak; ‘Bu sorun sadece bize ait değil, bu tüm müslümanların sorunu, bunu birlikte çözmek durumundayız.’ dedi.

İkinci gösteri Karlsruhe Markplatz’da düzenlendi. İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını kınayan ve saldırıların bir an önce durdurulmasını isteyen göstericiler, “Özgür Filistin”, “Filistin’e özgürlük”, “Çocukları öldürmeyin” sloganları atarak “Özgür Gazze, özgür Filistin” yazılı pankartları taşıdılar.

Bir Alman gazetecinin organizatör Filistin vatandaşına, ‘ Siz tam olarak ne istiyorsunuz? Bu sorun Filistin’de yaşanıyor niçin meydanda onlarca farklı ülke bayrağı var?’ sorusu üzerine, Filisitinli organizatör; ‘ Biz barış istiyoruz. Onlar kendi taraflarında biz de kendi topraklarımızda yaşamak istiyoruz. Bu insanlar Rusya’dan Polonya’dan, Afrika’dan taşıma ile geliyor. Şimdi buralarda bizlere ait evleri elimizden alıyorlar. Birleşmiş Milletlerin 1967 sınırına dönemek barış için en iyi yol. İkinci sorunuza gelince, bu sadece bize ait bir sorun değil. Kudüs tüm dünya müslümanlarına ait, sadece bize ait değil. Bu nedenle bu gün farklı ülkelerden insanlar buraya katıldılar. ‘ cevabını verdi.

Gösteri alanına giren bir bayan İsrail bayrağı ile göstericileri tahrik etmek istedi. Polis olaya kısa sürede müdahale ederek, izinsiz gösteride bulunan İsrail bayraklı bayanı alandan uzaklaştırdı. Barışçıl gösteri yaklaşık iki saat sürdü.