28/05/2023

BW News

Nachrichten aus der Welt

Gaggenau kentinde düzenlenen aile eğitim seminerine katılanlara belgeleri törenle verildi.

BW-HABER

Gaggenau 26 Mayıs 2017


Gagenau kentinde  düzenlenen aile eğitim seminerine katılanlara belgeleri törenle verildi.

Almanya’daki çocuk ve gençlerin başarıya götüren etkenlerden bir tanesi olan ‘Aile Eğitim Seminerleri’ eyalet genelinde şehir şehir, köy köy devam ediyor.

 

21 Merkezde terapi hizmeti veriyoruz

T.C. Almanya Karlsruhe Eğitim Ataşeliğince başlatılan ‘Haydi, Türkçe Konuş Benimle!’ adlı dil, eğitim ve kültür kampanyası dahilinde 21 merkezde Psikolojik Danışmanlık ve Terapi hizmeti veren 4 Uzman Rehber Öğretmenimiz – Psikolojik Danışmanımız maharetiyle eyalet genelinde veli ve öğrencilerimize verilen seminer ve konferanslar vatandaşlarımızdan yoğun talep ve katılım görüyor.

 

Hedef ailede sorunları asgariye indirmek

Gurbetteki Türk toplumunun temel yapı taşı olan aile içindeki sıkıntıların asgariye indirilmesi, eşler arasında sağlıklı iletişimin kurulması ve çocuk yetiştirmede, çocuk eğitiminde yaşanan sorunların çözümüne katkı sağlamak amacıyla T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşeliği Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık birimi tarafından verilen;

 

18 konuda seminer ve konferanslar veriliyor

* Bireysel terapi *Aile içi ilişki ve iletişim sorunları *Okula hazırlık süreci ve uyum sorunları *Okul fobisi ve okula uyum sağlayamama ile ilgili sorunlar *Arkadaş ilişkileri ile ilgili sorunlar *Dikkat eksikliği ve hiperaktivite *Depresyon, mutsuzluk, kaygı ve korkular *Alt ıslatma-alta kaçırma ve tuvalet eğitimi *Davranış sorunları *Travma *Cinsel, fiziksel ve duygusal istismar *Riskli davranışlar *Yas ve kayıp *Başarılı ve mutlu olmanın yol haritası *Disiplin, sınır ve kural koyma *Bilgisayar-internet bağımlılığı *Madde kullanımı *Ebeveynlere çocuklarına rehberlik edip yönlendirme yapabilmeleri için gerekli olan farkındalığı kazandırmak.

 Konu başlıklarıyla verilen seminer ve konferanslara katılan Gaggenau kentlerindeki velilere 11 haftalık katılımları sonrasında sertifikaları T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı’nın katılımıyla ve törenle verildi.

 

T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşeliği Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Rehber Öğretmeni Rıfat Özcan tarafından verilen ‘Aile Eğitimi’ ve ‘7 – 14 Yaş Çocuk Eğitimi’ konularındaki 11  hafta süren seminerlere katılan velilerle Rehberlik birimi hizmetleri hakkında görüşmek ve sertifikalarını takdim etmek gayesiyle bir araya gelen Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı,  katılımcılara seminerlerin gerçekleşmesinde gösterdikleri katkı ve desteklerden ötürü teşekkür ettiği ziyaretlerinde şunları kaydetti;

Hepimizin aile eğitim seminerine ihtiyacı var

Aileler olarak biz ne kadar eğitim almış olursak olalım, ne kadar çocuk yetiştirirsek yetiştirelim, arada sırada uzmanlar tarafından verilecek seminerlere ihtiyacımız vardır. Ataşeliğimizce düzenlenen Aile Eğitimi Seminerlerinde yeni bir dönem başladı. Gurbetteki vatandaşlarımızın Aile kurumunu güçlendirmek ve sağlıklı nesiller yetiştirmek için çalışmalarımız artarak devam ediyor.

Eğitimde aile eğitimi esastır

Türk çocuklarının eğitim-öğretimde başarılarını artırmak için bu seminerleri düzenledik. Öğrencilerimiz ve velilerimiz tarafından beğeniyle karşılandığını ve istifade edildiğini gördüm.

 Çocuk eğitiminde ailenin önemi ve sorumlulukları son derece önemli. Gerek çocukluğun ilk yılları gerekse de okul yıllarında ailenin vermiş olduğu eğitim çocuğun kişilik gelişimini önemli ölçüde etkiliyor. Çocuklarımızın iyi birer yetişkin olması, sizlerin iyi ebeveynler olabilmemize bağlıdır.

 Ziyaret ve konuşmaların ardından sunulan ikramlar eşliğinde 17 annemize daha aile eğitim seminerleri sertifikaları verildi.