25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Gösteri öncesi gözaltılar yaşandı

BW-HABER Karlsruhe

Polis her iki grup arasında tarafsız görev yaptı

Yaklaşık 500 gösterici, polis tarafından oluşturulan 50 metrelik ara tampon alan arasında karşılıklı gösteri düzenlendi. Karlsruhe kent merkezi Stephan meydanında düzenlenen barışçıl gösteride, Reichsbürger-Szene sağ görüşlü grup ile ‘Irkçılara Yer Yok’ ismi altında toplanan grup arasında çıkan küçük bir tartışmanın dışında her iki gösteride barışçıl olarak bitti. Gösteri öncesi Pegida gösterilerinde önde olan bir isim ile yaşanan tartışma sırasında 6 kişi gözaltına alındı.

Reichsbürger-Szene grubu açtığı pankartta, ABD’de geçtiğimiz ay yaşanan ve Geoger Floyd’un ölümü ile tüm dünyayı saran ‘ Siyah Hayat Değerlidir’ sloganına karşı , ‘ Beyaz Hayat Değerlidir’ yazısı ile dev pankartı açıldı. Karlsruheli göstericiler bu pankarta tepki gösterdi.

Polise hakaret, yasaklı silah

Karlsruheli grup tarafından açılan bir pankart polise hakaret edildiği gerekçesiyle, toplatıldı. Reichbürger-Szene adındaki sağ grup içinden bir kişide kelepçe yumruk demiri taşıdığı fark edildi. Konu ile ilgili soruşturma açıldı.

Eski NPD-Aktivisti Jonathan Stumpf tarafından başvurusu yapılan gösteriye 80 kişinin katılacağı bildirildi, ancak gösteriye katılım 36 kişide kaldı. Sol görüşlülerin toplandığı alanda 450 kişi, Karlsruhe’de sağa yer yok sloganlarıyla, sağcı göstericilerin Karlsruhe’yi terk etmelerini istedi.

Karlsruhe kent merkezinde saat 13:0’te başlayan gösteriler, 14:30 da olaysız bitti. Karlsruhe şehir merkezine giden bazı yollar kapatıldı. Gösterilerden sonra kent araç ve yaya trafiğine açıldı.