01/03/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Hanau Tek Yürek !!!

BW-HABER Hanau

Hanau tek yürek oldu. Karlsruhe Başkonsolosu Banu Terzioğlu’da yer aldı.

Almanya’nın Hanau kentinde 9 göçmenin katledildiği ırkçı saldırıyı protesto etmek ve Almanya’da artan ırkçılığa dikkat çekmek amacıyla Hanau kentine akın eden binlerce kişi gösteri düzenledi.
Bir çok sivil toplum kuruluşunun çağrısıyla Kurt-Schumacher caddesine toplanan kalabalık, kortej halinde iki buçuk kilometre yolu katederek, Marktplatz’a yürüdü.
Irkçı terör saldırısında hayatını kaybedenler anılırken, yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslam karşıtlığı protesto edildi. Kur’an-Kerim okunması ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından organize komitesi adına yapılan konuşmalarda birlik ve beraberlik içersinde ırkçılığa karşı durulması çağrısında bulunuldu.

Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın konuşmasında şunları söyledi, ‘ Türk veya Alman yerli ya da göçmen demeden, kökenine veya dinine bakmadan, sadece bu menfur cinayeti lanetlemek, teröre ve İslam düşmanlığına karşı durmak ve benzer ırkçı saldırıların bir daha yaşanmaması talebini hep bir ağızdan haykırmak için bugün bir araya geldik.’ diyen Ali Kemal Aydın, ‘ Gençlerimiz hiç bir akla, ahlaka, insanlığa sığmayan; ön yargı, nefret ve kinden beslenen ırkçı saldırganlığın ve şiddetin kurbanı oldular.’ dedi.

Hanau Belediye Başkanı Kaminsky hayatını kaybeden gençler için, ‘ Hanau’nun evlatlarıydı.’ ifadesini kullandı.
Hanau’da düzenlenen gösteriye; TC Karlsruhe Başkonsolosu Banu Terzioğlu, TC Stuttgart Başkonsolosu M. Erkan Öner, TC Essen Başkonsolosu Şener Cebeci, TC Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, YTB Başkanı Abdullah Eren, UID Başkanı Bülent Bilgi, ATİB Başkanı Durmuş Yıldırım, ATFF Başkanı Levent Karaca katıldı.