24/02/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Hatip Projesi Hayat Buluyor

BW-HABER

Karlsruhe 6 Mart 2018


Yerel dile ve gündeme hâkim imam-hatiplerin yetiştirilmesi Avrupa’da yaşayan Müslümanların öncelikli gündem maddelerinden birini oluşturuyor. İlahiyat eğitimi sunulması ile ilgili önemli girişimlerde bulunan IGMG İrşad Başkanlığı, ilahiyat eğitimi alanında bir pilot proje olarak başlatılan İlahiyat Meslek Okulunun, Avrupa’daki Müslümanlar için önemini süreklü vurguluyor, imam-hatip temini konusunda uzun vadeli bir çözüm bulabilmek için Mainz İlahiyat Meslek Okulunun açıldığı ifade ediliyor.

Karlsruhe Ayasofya Camisini ziyaret eden, önemli projenin öğrencileri; Raşit Çoban ve Rıdvan Alperen  Mainz İlahiyat Yüksek okulundan  2 yıl sonra mezun olacak ve toplamda 70 öğrenci ile imam hatip olarak görev yapacaklar. Henüz öğrenci olan hatipler, Karlsruhe Ayasofya Camisini ziyaret ederek  iman ve salih amelin önemi konusunda vatandaşlar ile sohbet etti.  Cuma Namazında Türkçe, Almanca ve Arapça olarak hutbe okundu.

Karlsruhe Ayasofya Cami din görevlisi Arif Yılmaz, bu proje ile yerinde hatip görevlisi ihtiyacının karşılanacağı ve hatiplerin okuldan mezuniyetleri ile birlikte farklı camilerde görevlendirileceğini söyledi. 

Mainz İlahiyat Meslek Okulunda eğitim gören öğrenciler sınava girerek İmam-Hatip Lisesi diplomasına sahip olabilecekleri gibi, öğrencilerin gerek Avrupa’da gerekse Türkiye’de çeşitli yüksek okul ya da üniversitelerde eğitimlerine devam etme imkânları da bulunuyor.