24/02/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

İç İşlerimize Karışmayın

img_2956

BW-HABER

Karlsruhe  1 Nisan 2017


Almanya Türk Federasyonu Başkanı Şentürk Doğruyol, Karlsruhe Başkonsolosluğunu ziyaret etti. Referandum çalışmalarını yerinde izleyen Doğruyol, 1 Nisan Cumartesi Karlsruhe Başkonsolosluğunda kurulan 9 sandığı ziyaret etti. Doğruyol bir süre Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol ile görüşerek seçim çalışmaları ile ilgili bilgi aldı. Başkonsolos Cem Örnekol, referandum çalışmalarının  oldukça iyi geçtiğini vatandaşın referanduma ilgisinin artarak devam ettiğini, sandıklarda yığılma ve vatandaşların bekleme sürelerini en aza indirdiklerini söyledi.

Almanya Türk Federasyonyu Başkanı Şentürk Doğruyol yaptığı açıklamada sivil anayasanın milletin onayına sunulduğunu, demokratik sürecin işlediğinin altını çizdi. Doğruyol, ”16 Nisan yeni anayasa kapsamında yurtdışında açılan sandıklarda büyük bir ilgiyle oylarını kullanıyorlar. Bizlerde demokratik haklarını kullanmalarını vatandaşlık görevlerini yerine getirmelerini bir kez daha hatırlatıyoruz. Ülkemiz çok demokratik bir süreç içinde mescliste onayladığı bu sivil anayasayı, yeni hükümet sistemini, Cumhurbaşkanlı hükümet sisteminin, milletimizin onayına sunmak üzere  meclis onayladı ve şuanda yurtdışında sandıklarda   seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlarımız oylarını kullanarak yeni anayasa ile ilgili düşüncelerini sandığa yansıtıyorlar.”

Şentürk Doğruyol, Türkiye dışında ilgisiz çevrelerin Türkiye’nin iç işlerine karışmasını eleştirdi. Doğruyol konuşmasına şöyle devam etti, ”Çok demokratik bir süreç. Bu demokratik sürece karşı anti demokratik suçlamalar yapanlara en iyi cevabı milletimizin iradesi yansıtılarak verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yine Türkiyemizin kendi iç meselesi olan bu yeni anayasa referandumu Türkiye dışında ilgisiz yapıların siyasilerin çevrelerin rahatsızlık duyarcasına ve ölçüsüz bir şekilde karşı durmaları ve karşı kampanya yapmalarınıda bir kez daha kınamak isterim. Yanlış bir tutumdur. Bu Türkiye’nin iç meselesidir. Türkiye kendi kararını, Türk milleti kendi kararını verecektir ve o karara da herkesin saygı duyması beklentimizdir.”

Şentürk Doğruyol, Karlsruhe Başkonsolosluğunun referandum çalışmasını başarılı ve düzenli buldu.