20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

İslam dini Almanya’da tanınmalı

BW-HABER Köln

Almanya’da Türk toplumunun önemli liderlerinden Tolga Özgül, Almanya da camilerin son durumunu Düsseldorf Belediye Başkanı Thomas Geisel (SPD) ile görüştü.

Başkan Tolga Özgül, Almanya′da Müslüman kuruluşlar ve camilerin daha iyi korunmasını gerektiğini ifade etti. Özellikle aşırı sağ tarafından yönetilen şiddet olaylarının artmasından dolayı endişe ve rahatsızlığını belirten rahatsız olduğunu belirten Özgül, “Almanya’da Müslümanların korunmasına ilişkin önlemler alınması gerekiyor.” dedi.

Özgül, Almanya’da bulunan Müslüman dini cemaatlerin her gün sözlü ve fiziksel saldırılara maruz kaldığını, Unna, Hagen ve Essen’deki camilerin ise bomba tehditleri nedeniyle boşaltıldığını söyledi.

Tolga Özgül Federal Alman Hükümetin den isteklerini şu şekilde sıraladı;

İslami kurumlar için daha fazla polis koruması, İslam Temsilcisi: İslamofobiye karşı bir temsilci, İslam’ın Almanya’da dini bir topluluk olarak tanınması.

Özgül açıklamasında, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in , saldırıyla ilgili olarak “Irkçılık zehirdir, nefret de zehirdir ve bu zehir maalesef toplumumuzda var.” açıklamasını örnek gösterdi.