14/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Programları Başladı

BW-HABER

Karlsruhe 24 Mart 2018


 

Almanya’nın Karlsruhe Başkonsolosluğu, Türkçe yazım kuralları, Almanca dil dersi, kadınlara yönelik rehberlik ve ileri yaş grubu için okuma yazma kurslarını başlattı. Başkonsolosluk binasında düzenlenen Türkçe imla yazım kursunda bir konuşma yapan Karlsruhe Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Mustafa Yağbasan, eğitimin aile başladığını söylerek, çocuğun ilk öğretmeninin ebeveynler olduğunun altını çizdi.

Çocuğun sosyal, duygusal, zihinsel ve fiziksel yönden gelişiminin ilk olarak ailede başladığına dikkati çeken Prof. Dr. Mustafa Yağbasan,  “Aile çocuğun başarısında ve olumlu davranışlar geliştirmesinde hayati rol oynamaktadır. Bu program ile ailelerin eğitimlerini ve bilgilerini geliştirme, çocuk gelişimi ile ailelerin yaşadığı sorunlarla başa çıkabilme deneyimlerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Özellikle rehberlik kursları ile çocuklarla,  daha iyi iletişim kurmada ve zaman zaman yaşanan güçlüklerle başa çıkmada bu eğitimin çok önemli olduğu kanısındayım” diye konuştu.  

Prof Dr. Mustafa Yağbasan kursiyerlere başarılar diledi. ‘Türkçe İmla ve Yazım Kuralı’  dersi  öğretmeni Bilal Fidan ilk ders günü Türkçe’de büyük harfle başlama kuralı konusunu işledi. 

 24 Mart 2018 Cumartesi başlayalan kurslara özellikler bayanların ilgisi büyük oldu. Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup, Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan tarafından başlatılan eğitim kursları dolayısıyla tebrik etti. 

Kurslara katılmak isteyen kursiyer adayları, Karlsruhe Eğitim Ataşeliğinde Koordinatör Öğretmen Kazım Yılmaz’a  başvurabilecek. Kursların sonunda kursiyerlere katılım belgesi verilecek. Karlsruhe Başkonsolosluğunda düzenlenecek kurslar için 0721 / 85 61 28 nolu telefonu arayarak veya karlsruhe@meb.gov.tr elektronik posta adresine mesaj atmak suretiyle kayıt yaptırabilirsiniz. 


Türkçe Kursu (İmla ve Yazılım Kuralları )     Cumartesi günleri : 11:00 – 13:00

Almanca Kursu ( Başlangıç Düzeyi )    Cumartesi günleri : 13:00-15:00

Okuma ve Yazma Kursu ( İleri Yaş Grupları ) Pazar günleri : 11:00-13:00 

Rehberlik Eğitimi ( Kadınlara Yönelik Aile İçi İletişim) Hafta içi sabah saatlerinde.