17/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Karlsruhe Bölgesi Stützpunkt Eğitim Merkezi Açılıyor


Stützpunkt – Destek Noktası Projesi Başvusu : ATFF Baden Stützpunkt Sorumlusu Yücel Şahin 0176 4188275

Yetenekli Türk Gençlerine Daha İyi Bir Ortam Kazandırmak İçin Sahaya İniyoruz

Almanya‘da özellikle göçmen gençlerin futbola olan merakı herkes tarafından bilinmektedir. Almanya genelinde yaklaşık 400 Türk Futbol Kulübü farklı liglerde mücadele vermektedir. Bunun yanında bir çok sivil toplum kuruluşuda futbol takımlarını bünyesinde kurmakta. Binlerce Türkiye kökenli sporcucununn koşturduğu yeşil sahalardan genç yetenekleri keşfedip doğru hedeflere kanalize ederek, Alman ve Türk futboluna kazandırmak amacıyla Karlsruhe Bölgesi ATFF Stützpunkt yöneticisi Yücel Şahin çalışmaları başlattı.

Eyaletlerde Başlayacak

BW Eyaletinde bulunan özellikle büyük şehirler baz alınarak ‚Destek Noktası‘ oluşturulacak. Buna göre Stützpunkt merkezi şu şehirler :
Stuttgart, Karlsruhe, Mannheim, Freiburg, Baden-Baden, Pforzheim, Ulm, Heildelberg, Lörach, Heilbronn, Reutlingen,Ravensburg,Crailsheim, Ludwigsburg, Biberrach an der Riss.

Alman -Türk Futboluna Kazandırılacak
Stützpunkt sorumlusu Yücel Şahin ; Akademi-Alt yapı scoutingi, futbolcu ‘adayının’ mevcut yeteneğini doğru yorumlamak, erişebileceği potansiyeli tahmin etmek ve buna bağlı olarak oyuncunun teknik, fiziksel ve zihinsel olarak geliştirilebileceği ihtimalini kestirebilme çalışmasını kuracak. Stützpunkt yani Destek Merkezlerinde belirli periyotlarda antremanlar izlenmek suretiyle yetenekli oyuncular tesbit edilecek. Başarılı oyuncular Alman ve Türk Futboluna kazandırılacak.

Stützpunkt -Destek Noktalarında Organize Olunacak

BW Eyaletinde belirli şehirlerde Stützpunk – Destek Noktaları kurulması çalılmaları başladı. Destek noktalarında antrenörler görevlendirilecek ve Stützpunkt olarak belirlenen şehirlerde bulunan Türk spor klüpleri sahalarında haftada bir kez olmak üzere antreman yapılacak. Türkiye kökenli vatandaşlarımızın yoğun olduğu yerlerde ortak bir merkez belirlenip burada Stützpunkt – Destek Noktası oluşturulacak. Stützpunkt’a seçilen futbol oyuncuları yaş gruplarına göre E Jugend (10-11), D Jugend (12-13), C Jugend ( 14-15), B Jugend (U17/U16) ve A Jugend (U-19) yaş gruplarına ayrılacak.

A Jugend Eyalet düzeyinde belirlenecek . Yine U-17 ve U-16 eyalet karmalarına alınacak. Yaş gruplarına ayrılan oyuncular Ayda bir kez duruma göre iki kez antremanara davet edilecek. Ayrıca Türk spor kulüplerinde futbol oynayan oyuncularda Stützpunkt’lara davet edilerek, antremanlara alınacak.

Eyalet Karmaları Oluşturulacak

Buradan yapılacak seçmeler sonunda antremanlara katılma hakkı kazanan oyuncular ile yol haritası belirlenecek. Eyalet karmasına katılma hakkını kazanan genç yetenekler, diğer eyalet karmaları ile müsabakalarda karşılıklı mücadele etme şansı bulacak.

Avrupa Genelinde Organize Olunacak

Eyaletlerden yapılacak karmaya katılmaya hak kazanan genç oyuncular buradan Almanya çapında antremanlara katılma imkanınıda bulacak. Almanya’da yetenekli oyuncuların belirlenmesinin ardından, bu proje (Stützpunkt – Destek Noktası) özellikle Hollanda, Belçika, Avusturya ve Fransa gibi Türkiye kökenli vatandaşlarımızın yoğun yaşadığı ülkelerde uygulanacak.

Türk-Alman Ortak Çalışması Olacak

Bu projeye Alman Futbol Federasyonu DFB’nin de katılması konusunda çalışmalar yapıldığını açıklayan ATFF Baden sorumlusu Yücel Şahin ‘Birlikte genç yetenekleri doğru yerlere kanalize edip, genç futbolcuların gelecekte çok daha iyi klüplerde forma gitmesi sağlamaya çalışacağız’ dedi.
Bu projde mümkün olduğunca Türk futbol klüplerinin saha imkanlarından faydalanılacak.

ATFF Baden Stützpunkt Sorumlusu Yücel Şahin 0176 41882751