20/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Karlsruhe DİTİB Merkez’den Örnek Davranış

img_4142


haber-haber

Karlsruhe   20 Aralık 2016 Salı 

Karlsruhe DİTİB Merkez Cami’nden Örnek Davranış

Suriyeli Mülteciler ile Vatandaşlar Buluştu… Yalnız Değilsiniz…

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Karlsruhe Merkez Camii, Almanya’ya savaş nedeniyle ülkelerinden göç eden Muhacir Suriyeliler ile buluşma günü düzenledi. Karlsruhe DİTİB Merkez Cami’nde ki etkinliğe Karsruhe kentindeki Suriyeli Muhacir’ler ve vatandaşlar katıldı. Suriyeli Muhacirlerin büyük bir kısmının Camide düzenlenen etkinliğe katılma izni alamadığı duyumları hoş karşılanmadı.

Birlik ve beraberliğe vurgu

DİTİB Merkez Camii Kadın Kolları tarafından düzenlenen etkinlikte konuşma yapan DİTİB Merkez Cami Başkanı Lütfu Azal, önemli bir gün yaşıyoruz diye başladığı sözlerinde birlik vurgusu yaptı, ”Bu havayı yaşamak, bu birlikteliği yaşamak gerçekten güzel. Sizlerde bu güne destek sağladınız. Bu gün ailemle kahvaltı yaparken Allah (cc) un bizlere verdiği bu güzel ortam için şükür ediyoruz mu? onu düşündüm. Savaş mağdurları ailelere bizler ne kadar yardımcı olabiliyoruz. Empati yapalım. Dünyada aileleri parçalanmışlar var, Allah onların yardımcısı olsun. Ülkemizde yaşanan terörden hayatını kaybeden tüm şehitlerimize buradan bir kez daha dua ediyoruz. Sizlerinde duasını bekliyoruz. Halep için açılan kampanyaya katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederim. Nurda Gül hanfendiye bu güzel gün için bir kez daha teşekkür ediyorum.”

Günümüzün Ensarı Sizsiniz

DİTİB Merkez Cami Din Görevlisi Enes Kaleağası o gün Allah Resulu (sav) evini açan Medineli Ensarlar oldu, bugünün Ensarıda siz oldunuz. ”Rabbime binlerce kez hamd olsun sizler, bu kardeşlerimize uzanan bir el oldunuz. Nasıl Muhacirler o gün  Ensar sayesinde kendilerini güvende hissettiler. Farklı bir diyarda hiç bilmedikleri  diyarda müslümanlarla bir araya gelip bir oldular. Bu günde sizin yapmış olduğunuz şey odur. Onlardan geriye kalan bir yanınız yoktur. O gün nasıl Ensar e Muhacir bir araya gelip kardeşliği ortaya koydular sizde bu gün aynısını yapıyorsunuz.” dedi.

Konuşmaların ardından şehitler içinde dualar okundu. Suriye’den gelen mültecilere ikramda bulunularak bol bol sohbet edildi.