05/12/2023

BW News

Nachrichten aus der Welt

Karlsruhe’ye Minareli Cami Yakışır

BW-HABER Karlsruhe

Almanya’nın Karlsruhe kentinde minareli camiyi birlikte yükselteceğiz.

Karlsruhe Belediyesi tarafından Eylül 2019 yılında verilen müsade ile Karlsruhe kentinde artık minareli cami inşaati hayali gerçeğe döndü. Karlsruhe MÜSİAD Başkanı Kamil Manzak konu ile ilgili bilgi almak amacıyla Karlsruhe DİTİB Merkez Camii’ni ziyaret etti. Ziyarette Genç MÜSİAD Karlsruhe Başkanı Gökhan Çalışkan’da hazır bulundu. Karlsruhe DİTİB Merkez Cami Başkanı Lütfü Azal, ile bir araya gelen Kamil Manzak Karlsruhe’de bizlere yakışır bir cami inşaa edimesi gerekliydi dedi.

Karlsruhe Belediyesi tarafından verilen inşaat müsadesiyle birlikte artık minareli cami için, ‘ Önümüzde engel kalmadı’ diyen Başkan Lütfü Azal tüm vatandaşları minareli cami inşaatine desteğe davet etti. Azal, ‘ Sosyal tesisleriyle birlikte olacak bu cami, Karlsruhe’de bizlerin varlığının işareti olacak. Geleceğimiz çocuklarımıza; güzel, çok amaçlı, gençlerin toplanabileceği alanlarında olduğu bir cami bırakmak istiyoruz.’ dedi.

MÜSİAD Karlsruhe Başkanı Kamil Manzak, ‘ Konu ile ilgili çalışma yapıldığını, bu güzel eser için destek vereceklerini ifade etti.’

Başkan Azal, Karlsruhe kentinde yapılması planlanan cami için vatandaşlara bir de çağrıda bulundu. Karlsruhe Minareli Cami için herhangi bir banka faizine girilmeksizin, ‘Minareli Cami’ için için ihtiyaç duyulan miktarın bağış yoluyla toplanması en büyük temennimiz dedi.

Karlsruhe DİTİB Merkez Cami Käppelerstr. 3 adresinde 4.370 metre kare alan üzerine inşaa edilecek caminin 17.685 bürüt kullanım alanı olacak.