30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Kermes Alaturka 12 Yaşında

BW-HABER

Karlsruhe / Durlach 28 Nisan Cumartesi


Almanya’nın çeşitli kentlerinde düzenlenen Kermes etkinliğine vatandaşlarımız kadar Almanlarda ilgi gösteriyor. Karlsruhe Durlach Fatih DİTİB Cami tarafından 12 incisi düzenlenen geleneksel Kermes  Alaturka’ya  ilgi yine büyük oldu. Geleneksel olarak her sene düzenlenen kermesin 12 incisinde birbirinden değerli sanatçılar katılarak festivali renklendirdi. Fatih Cami yararına yapılan festival 4 gün sürdü. 

Başkonsolos Nevzat Arslan : DİTİB Başarılı

Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan, eşi Esra Arslan ve çocukları ile katıldığı Alaturka festivalinde vatandaşlara hitap etti.  ‘ DİTİB Cami derneklerimiz, cami olmanın ötesinde bir sosyal buluşma mekanı, bir kaynaşma mekanı, bu görevide başarı ile yerine getiriyorlar, ben de malumunuz olduğu üzere Aralık ayından beridir buradayım katıldığım dernek toplantılarında DİTİB’in başarılı çalışmalarına şahit oldum. Bu da onlardan biri, vatandaşlarımızı burada  birlik ve beraberlik içinde görmek bizi mutlu ediyor. DİTİB Durlach Cami derneğide başarılı bir derneğimiz, başarılı çalışmalarından dolayı kutluyorum ” diye konuşan Nevzat Arslan Başkonsoloslukta 4 dalda kurs düzenlendiğini, Türkçe, Almanca, rehberlik ve okuma-yazma bilmeyenlere yönelik düzenlenen kurslara vatandaşların katılmasını istedi.

Arslan, vatandaşların kendilerinden istemesi durumunda taleplerin mümkün mertebe yerine getirileceğinin altını çizerek; özellikle Facebook sayfasından Karlsruhe Başkonsolosluğun duyurularının takip edilmesini istedi. Başkonsolos Nevzat Arslan kermeste emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Başkan Veysel Yiğit Gençlere Teşekkür Etti

Kermes Alaturka’ya Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşesi Adem Dursun, Din Hizmetleri Ataşeliğinden Ali Derin‘de katıldı. DİTİB Fatih Cami Başkanı Veysel Yiğit ‘ Cami yararına her sene düzenlediğimiz Alaturka Kermes programına bu senede ilgi büyük oldu. Kermesler vatandaşlarımızı, Alman komşularımızı bir araya getiriyor. Karşılıklı konuşma diyalog ortamı oluşturuyor. Durlach DİTİB olarak bu sene özellikle çocuklarımıza daha geniş bir oyun alanı oluşturduk. Bu sene yine kadın kolları ve gençler bu işin ana omurgasını oluşturdu. ‘ 

İkinci Başkan Sibel Habiboviç konuşmasında Kermes Alaturka’ın gönüllü çalışanlar ile başarıya ulaştığını ifade ederek herkese teşekkür ederim dedi. 

Durlach DİTİB Fatih Cami kadın kolları ve gençlik kolları tarafından hazırlanan yiyecekler misafirlerin beğenisine sunulurken, Anadolu’nun tüm lezzettlerinin buluştu ‘Anadolu Sofrası‘ na  dönüşen kermes,  farklı şehirlerin damak tadlarını Almanya’ya getirdi. 

Alaturka prenseleri yine her sene olduğu gibi başarılı ve haereketli danslarıyla göz doldurdu. Mozaik Halk Oyunları Grubu öğrencileri kaşık oyunu, hareketli Ankara müziği ile kültürümüzü Almanya’da yaşatırken, Tuna Erel, Şimşek Doğan, Aşık Sebastiyan ve Müzik Grubu canlı konserleriyle unutulmaz bir kermes yaşattılar.