13/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Malsch Yangınından Çıkan Güzel Birliktelik

BW-HABER

Malsch 2 Kasım 2018 


Kampanyaya başlatanlardan biri olan Murat Serbest anlatıyor; ‘ Bir Alman çocuk evi yanan arkadaşına iki oyuncağını hediye ediyor. Kimse bize hangi millettensin diye sormadı. ” diyor.

Malsch kasabasında Salı günü akşam saatlerinde başlayan ve 5 aileyi evsiz bırakan yangın sonunda inanılmaz bir birliktelik ve çalışma ortaya çıktı. Yangın sonrası olaya müdahalede bulunan tam 100 personel ile itfaiye polis ve Alman yardım kuruluşu DRK en büyük alkışı hak ediyor. 

Malsch halkı ve Malsch Belediyesi adeta seferber oldu. Yangında herşeylerini kaybeden ailelerin ilk anda ihtiyaç duydukları malzeme ve gıda yardımında bulunan Malsch belediyesi, kasabanın bir çok noktasına astığı kampanya ilanları ile yardım toplamaya başladı. Murat Serbest tarafından başlatılan Facebook sayfasında 10 bin Avro hedefli yardım çağrısı ise büyük destek gördü. Malsch kasabası çocuklara ve ailelere palet palet kıyafet yardımında bulundu. 

Olayın yaşandığı binada oturan 3 ailenin sigortası yok. Kampanyanında çıkış noktası bu. Bina sahibi Ercan Badur toplanan tüm paraların sigortası olmayan ailelere verileceğini söyledi.  Aileler için tüm Malsch kasabasında başlatılan yardım çalışmasın Malsch Kültür Derneğide katılarak ailelerin ihtiyaçlarını karşıladı. Kimi Bosnalı, kimi Türk, kimi Alman ev sahipleri kendilerine ait evde bir süre kira bedeli almadan kapılarını açtı, yangın maadurlarına. 

Avrupa Sivil İnsiyatif Platformu başkanı Sedat Demir, olaydan sonra telefon ile aileleri arayarak yanınızdayız, ihtiyaçlarınızı bildirin dedi. Yangında tüm okul malzemelerini kaybeden 4 çocuğun okul kırtasiye ihtiyacını karşılayan Demir, bu toplumsal yaşamanın bir gereğidir dedi. Sedat Demir yangın mahalini ziyaret ederek bilgi aldı. 

Sonuç; Bu olay maddi hasar ile sonuçlanması sevindirici yanı, Alman kurumlarının hemen yardıma gelmesi sevindirici, Murat Serbest ve Malsch halkının birlikte yardım başlatması sevindirici haber, Malsch belediyesinin olayın başından beri ailelerin yanında olması sevindirici haber, ASİP derneği başkanı Sedat Demir ailelerin yanında çocukların okul kırtasiye ihtiyaçlarını karşılaması sevindirici, Malsch Kültür Derneği olay sonrası aradı ve maddi yardımda bulunması sevindirici… 

Yangından etkilenen aileler ve Malsch halkı yalan habere çok ama çok tepkili… Malsch bizi birleştirdi…