14/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Mehmet Söyleyici Sazı Sözüyle Hayatı… 8 Haziran

8 Haziran’da kimseye söz vermeyin… 

23.04.2017 – 29.10.2017 Arası Karlsruhe Belediyesi bünyesinde yapılacak kültürel ‘Memleketlerimiz’ sergisinde
Prinz-Max-Palais Müzesi salonunda Türkiye ve Türkleri temsilen sazı ve  sözüyle röportaj programı
08.06.2017 Saat 18 de yapılacak…

BW-HABER

Karlsruhe 13 Nisan 2017
 

 

“Avrupa Dedikleri” müzik marketlerde

21 Mart 2017 – 10:04

Mehmet Söyleyici “Avrupa Dedikleri” ismini taşıyan 4 eserden oluşan single’ı, online müzik satış siteleri ve seçkin müzik marketlerde satışa çıktı. Mehmet Söyleyici’ye ait “Avrupa Dedikleri” ismini taşıyan Single’ı dünyanın her yerinden dijital platformlardan dinlemek ve albümü satın almak mümkün. Albüm www.schlaile.de, İstanbul ST Yapım, Amazon, I-Tunes gibi internet sayfalarından alınabileceği gibi, D&R Müzik ve Kitap…

 

Mehmet Söyleyici’ye ait “Avrupa Dedikleri” ismini taşıyan Single’ı dünyanın her yerinden dijital platformlardan dinlemek ve albümü satın almak mümkün.
Albüm www.schlaile.de, İstanbul ST Yapım, Amazon, I-Tunes gibi internet sayfalarından alınabileceği gibi, D&R Müzik ve Kitap evlerinde, Karlsruhe, Mannheim ve Stuttgart kentlerinde şubesi bulunan Harmony Müzik Okulundan da temin edilebiliyor.
‘‘Avrupa Dedikleri‘‘ albümünde yer alan‚ ‘Avrupa Dedikleri’ ve ‘ Pekmez‘ eserlerinin söz ve müziği Mehmet Söyleyici’ye ait.
Albümde yer alan ‚‘Uçun Martılar Uçun‘‘ ve ‘Kül Etti Beni‘ eserlerinin sözü yine Mehmet Söyleyici’ye ait olurken, eserlerin müziği sanatçı Erdinç Yüncü’ye ait.
Alman gruplarla birlikte ilk CD çalışması
1975 yılında bağlaması müzik hayatına kendi kendine öğrenerek başlayan Mehmet Söyleyici, 1988 de stüdyo çalışmaları yaptığı sırada tesadüfen tanıştığı profesyonel Alman müzisyenlerle yaptığı çalışma CD olarak müzik dünyasında yer aldı. ‘‘Hani Gülmek Nerde?‘‘ adlı eseri Alman radyo kanallarında çok sık çalındı.
Usta sanatçılarla aynı sahneyi paylaşmanın gururu
Mehmet Söyleyici , bir çok halk sanatçısı ve ozanı ile aynı sahneyi paylaştı. Neşet Ertaş, Özay Gönlüm, Talip Özkan, Ümit Tokcan, Bedia Akartürk, Gökhan Güney gibi sanatçılar ile aynı sahneyi paylaştı.
Mehmet Söyleyici ebediyete göçen; Neşet Ertaş, Özay Gönlüm gibi sanatçıların anısına özel programlar düzenleyerek Avrupa’da yeni nesil gençlerin büyük üstadları unutmamalarını sağlıyor.
Avrupa’da ve Türkiye’de yayın yapan TV ve radyo kanallarında özel program, söyleyişiler veren Mehmet Söyleyici, Alman radyo kanallarında röportajlar yaparak Türk müziği özelliklede Ege Efe oyununu tanıtımını yaptı.
Sanatçı haklarını koruyan GEMA üyesi de olan Mehmet Söyleyici, 2014 yılında davet edildiği TRT İstanbul Radyosu’nda Zehra Ganioğlu’nun konuğu oldu. 2016 yılında ST Yapım ile başladığı albüm çalışmaları sonunda 2017 Şubat ayında 4 eserin seslendirildiği maksi single ‚‘‘Avrupa Dedikleri‘‘ eseriyle ilk albümünü çıkardı.
Mehmet Söyleyici Kimdir
Denizli’nin Acıpayam-Akalan kasabasında doğdu. 13 yaşında Almanya’ya geldi, otomobil teknisyeni oldu. Eğitimine devam eden Mehmet Söyleyici Baden–Württemberg bölgesinin en iyi muhasebecisilerinin arasında yer aldı.
1975 yılında bağlama ile başladığı müzik hayatında bir çok TV programlarına çıktı. Kendisine ait 12 eseri mevcut olan Söyleyici, 1989-2002 yılları arasında Yaren isimli müzik grubuyla sahne aldı. Karlsruhe kentinde 2014 yılında Karlsruhe Sanatçılar Platformu ile bölgede düzenlenen sanatsal etkinliklere destek veren Mehmet Söyleyici, halen Mannheim Konservatuarı’na yetenekli öğrencilerin kazanılması için çalışmalarda bulunuyor.
Karlsruhe – Yaşar Sekban