13/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Mızrabın Ruhu İstanbul Müziği Konseri Durlach’ta Nefesleri Kesti

img_1370

BW-HABER

Karlsruhe / Durlach 19 Mart 2017


Mızrabın Ruhu – İstanbul Müziği adıyla Karlsruhe Durlach’ta sanatçı Muhammed Temel ve oğlu Ender Berkay Temel unutulmaz bir konser verdi. Sunuculuğunu  Nilay Ballı’nın yaptığı konserde, Ud’da Muhammed Temel, kanunda ve gitarda Ender Berkay Temel yer aldı.

M16.yy. dan başlayarak günümüze kadar İstanbul da yaşamış ve yaşamakta olan bestekarların ve sanatçı Muhamed Temel kendisine  ait olan  eserleri seslendirdi.
ilk olarak Eyyübi Mehmet Çelebi’den Arazbar Peşveri çalan Muhammed Temel ve Ender Bekay Temel, sırasıyla; ”Bir Saba Oyun Havası” bestecisi Yorgo Bacanos, Ali Ulki Bey’den eserler, Kürdili hizcakar makamından eserler ve Muhammed Temel’e ait Kürdili saz semaisi ” Hüzünlü Geceler” i seslendirdi. Muhammed Temel 2008 yılında yaptığı eser için çok hüzünlü bir akşamda yazdığını sebebininde kendisinde kalmasını istedi.

Programın sonunda salonu dolduran 200 sanat severle birlikte, ”Üsküdar’a Gideriken Aldıda Bir Yağmur” , ”Ben Sana Dayanamam Yarim” ve ”Çanakkale Türküsü” eserlerini  birlikte söylediler. Programın sonunda sanat severler iki büyük ustayı dakikalarca ayakta alkışladılar.