20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

MÜSİAD 11. inci Şubesi Almanya Karlsruhe’de Açıldı

IMG_7347


BW-HABER    Karlsruhe


MÜSİAD Genel Başkanı Olpak, “Almanya’da ilk yurt dışı şubemizi açtıktan sonraki 23 yıl boyunca durmadık. Lyon’dan Johannesburg’a, Pekin’den Washington’a, Brüksel’den Tokyo’ya kadar dünyanın dört bir yanına uzanan geniş bir ticaret ağı ördük. Üretmeye ve büyümeye devam ediyoruz.”

  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) Almanya’daki 11’inci şubesi Karlsruhe’de açıldı.

Karlsruhe şehir merkezinde açılan temsilcilik iş dünyasını buluşturdu. Açılışa katılan MÜSİAD Genel Başkanı Opak ” Eylül ayının sonunda çok güzel bir günde  buradayız. Burhan Sağlam başkanı yaptığı çalışmalardan dolayı tebrik ederiz.” diyen Opak, yeni MÜSİAD temsilcilik bürosunu çok beğendi.

MÜSİAD Karlsruhe temsilciliği açılışına Türkiye ve Avrupa’dan gelen 130  iş adamı, diplomatlar, stk temsilcileri katıldı. MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı, MÜSİAD Karlsruhe Başkanı Burhan Sağlam, Erdem Arın, Nihat Kılıçer, Sanatçılar Platformu Başkanı Mehmet Söyleyici, Çalışma Ataşesi Muhammet Kıran, STK temsilcileri ve iş adamları ile birlikte sembolik olarak kurdale kesimi gerçekleştirildi.

Karlsruhe NOVOTEL’de gerçekleşen gala gecesinde konuşan, MÜSİAD Karlsruhe Başkanı Burhan Sağlam, Almanya’nın Türkiye için en ticari ortağı oldunu Almanya’ya 7.9 milyar dolarlık ihracaat yapıldığını söyledi. Sağlam ‚‘‘ Bu aileye Almanya’da 11 inci şube olmanın tarif edilmez mutluluğunu yaşıyoruz. Yıılar önce dedelerimizin, babalarımızın ekmek parası için geldiği ve ağır işler ile hayatlarını idame ettiği bir azınlık değil,  bulunduğu ülkeye katma değer katan iş adamı, sanatçı, meslek erbabı kişiler olduk.‘‘

Burhan Sağlam Almanya’dan Türkiye’ye yatırım yapan firmaların büyük bölümünün hizmet ve üretim sektöründe gerçekleştirildiğini söyledi.

Cem Örnekol; Eğitim Alanında Karşılaşılan Sorunlara Çözüm Aranmalı

Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol açılış programında yaptığı konuşmada ” Çok yönlü ilişkilerin ayağında ekonomik ve ticari ilişkiler oluşturmaktadır.”  Almanya en büyük ticari ortaktır diyen Örnekol, 1980 yılından bu yana  9 milyar dolarlık yatırımın Almanya tarafından yapıldığını söyledi. Cem Örnekol Türk iş verenlerinin Almanya’nın refahında payı olduğunu ifade etti. Örnekol eğitim alanında karşılaşılan sorunların gerek Türk gerekse Alman taraflarının bir araya gelerek çözüm üretmesi gerektiğini ifade etti.

170 İrtibat Noktası

Yurt içinde 86, yurt dışında ise 65 farklı ülkede 170 irtibat noktası bulunan MÜSİAD, yurt dışı şube açılışlarına Makedonya, Avustralya, Tokyo, Amsterdam, Azerbaycan, Tiflis, Pakistan, Strasbourg, İngiltere, Kazakistan ve Belçika ile yeni açılışlar devam edecek.

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, ilk yurt dışı şubelerini 1993 yılında Almanya’da açtıklarını anımsatarak, Karlsruhe kentinde açılan 11. inci şubeye vurgu yaparak ”Biliyoruz, istiyoruz, şimdi yapıyoruz.” dedi.

“Karlsruhe ile Almanya’daki 11’inci şubemizi açıyoruz. Hem Türkiye ve Almanya arasındaki tarihsel ve ekonomik ilişkiler hem de bugün sayıları 3 milyonu geçen Almanya’daki Türk kardeşlerimiz dolayısıyla bir ayağımız hep Almanya’daydı. Almanya’da ilk yurt dışı şubemizi açtıktan sonraki 23 yıl boyunca da durmadık. Lyon’dan Johannesburg’a, Pekin’den Washington’a, Brüksel’den Tokyo’ya kadar dünyanın dört bir yanına uzanan geniş bir ticaret ağı ördük. Üretmeye ve büyümeye devam ediyoruz.”

Nail Olpak, Türkiye’nin 15 Temmuz’da büyük bir tehlike atlattığını belirterek, 2’nci çeyrekte yüzde 3,1’lik büyüme kaydeden Türkiye’nin, jeopolitik krizlerin yaşandığı bir bölgede, içeride ve dışarıda terör örgütleriyle savaştığını ifade etti.

Düşen Moody’s oldu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in kararına da değinen Olpak, Türkiye’nin kredi notunun düşürülmesini “ekonomik değil, siyasi bir karar” şeklinde değerlendirirken düşüne notun Moody’sin kendi notu olduğunu söyledi.

Olpak, bu yılın ilk yarısında da iki ülke arasındaki ticaretin artmaya devam ettiğini belirterek, “Almanya’ya ihracatımız ilk yarıda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7 artarak 7 milyar dolara yükseldi. Bu dönemde ithalatımız da yüzde 5,4 artarak 10,9 milyar dolar oldu. Buradaki gurbetçilerimiz de 100 bini aşkın işletmede 50 milyar Avro’dan fazla ciro üretiyor. Bu kadar sıkı ilişkileri bulunan ülkelerin, bu ilişkilerin getirdiği potansiyeli israf etmemesi, tam aksine daha fazla geliştirmesi gerekir.” değerlendirmelerini yaptı.

Konuşmaların ardından MÜSİAD Karlsruhe yönetim kurulunun rozetleri, Nail Opak tarafından takıldı. Programın sonunda sanatçı Hakan Çevik sahne aldı.

Müsiad karlsruhe