02/07/2022

BW News

Nachrichten aus der Welt

Mustafa Kemal Atatürk’ü Andık

Karlsruhe Haber

Rahmet Ve Minnet İle AndıkIMG_6012

Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 77 inci yılında Karlsruhe Başkonsolosluğu toplantı salonunda bir tören düzenlendi. Törende bir konuşma yapan Başkonsolos Cem Örnekol ” Rahmet ve saygı ile anıyoruz. ” diyerek başladığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz bir komutan, lider ve büyük bir fikir adamlığının yanı sıra barışa verdiği katkı ile insanlığın saygı duyduğu bir lider olduğunu söyledi. Cem Örnekol konuşmasına şöyle devam etti.

IMG_6103

”Atatürk’ün bizlere bıraktığı emaneti yüceltmek hepimizin vazifesidir. Bizler bu güne kadar elimizden geldiği ölçüde yaparken, Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerin bizden sonra bu bayrağı daha iyi taşıyacağına inancımız tamdır.’‘ diyerek konuşmasının sonunda tüm tüm şehitleri rahmetle, gazileri şükranla anıyorum diyerek tamamladı.

Başkonsolosluk salonunda düzenlenen törene başkonsolosluk personeli, Türkçe dersi öğretmenleri, Baden Türk Okul Aile Birliği Federasyonu, BW Atatürkçü Düşünce Derneği, Karlsruhe Okul Aile Birliği, öğrenciler ve vatandaşlar katıldılar.

tören

Sunumunu Türkçe dersi öğretmeni Özgül Mutluer’in yaptığı anma töreninde Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05’te 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Birlikte okunan İstiklal Marşının ardından,  Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı yaptığı konuşmada, Mustafa Kemal Atatürk’ün belirgin iki özelliğinin kendisini çok etkilediğini birincisi bağımzılık taraflısı, işgale karşı mücadeleci olması, diğer özelliği ise komutanlığı, lider vasfı olması diyerek kazandığı zafer ile tutsak milletlerin ışığı oldu dedi.

IMG_6052

Türkçe dersi öğretmeni Aynur Alanyalı ” Mustafa Kemal Atatürk hakkında kim ne dedi” başlıklı yazısını okudu. Karlsruhe öğrencilerinden, Zeynep Tali, Elif Karataş,  ve Aylin Kızılkılıç birer şiir okudular.

IMG_6007


 

IMG_6077

IMG_6059