25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Oberndorf a.N. Belediye Başkanı Acker, 23 Nisan Geleneğini Yaşattı

BW-HABER

Oberndorf a.N. 23 Nisan 2018 


Türkçe dersi öğrencileri ve Oberndorf a.N.-Vöhringen Okul Aile Birliği yönetimi Oberndorf a.N. Belediye Başkanı Hermann Acker’i makamında ziyaret etti. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yapılan ziyarette çocuklar belediye başkanını yakından tanıdı. Oberndorf a.N. Kültür Dairesi Müdürü Hans Joachim Ahner’in katkılarıyla düzenlenen etkinlikte bir 23 Nisan geleneği daha yaşatılmış oldu.

Ziyarette Karlsruhe Eğitim Ataşeliğine bağlı, Oberndorf-Vöhringen  Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmeni Sibel Yılmaz, Okul Aile Birliği Başkanı Ayşe Yıldırım,  başkan yardımcısı Hülya Ökten, yönetim kurulu üyelerinden Hülya Yeni, Melike Köse ve Türkçe dersi öğrencilerinden Romina Haydari, Hayrunisa Altınok, Medine Özer, Esma Açıkgöz, Berra Yılmaz, Yaren Yıldırım, Kerem Yıldırım, Ahmed Emin Ökten, Arda Köse ve minik öğrenci Ecem Açıkgöz katıldı. Ziyarete  Alman yerel basını büyük ilgi gösterdi.

Başkana Atatürk ve Türk Bayrağı Tişörtü Hediye Edildi.

 Esma Açıkgöz, 23 Nisan Çocuk Şenliği konusunda  Almanca bir sunum yaptı. Belediye Başkanı Hermann Acker  ile soru cevap şeklinde belediyenin çalışmaları, okul ve eğitim üzerine sohbet eden öğrenciler, belediye başkanı Acker’den şehrin tarihi hakkında bilgi aldılar. Türkiye’de bir 23 Nisan geleneği olan ‘ koltuk devri’ töreni Almanya’nın Oberndorf kentinde belediye başkanı makam odasında gerçekleşti. Türkçe dersi öğrencileri sırasıyla beledidiye başkanının makam koltuğunu devr alarak, kentte yapmak istediklerini anlattılar. Oberndorf a. N.-Vöhringen Okul Aile Birliği yönetimi belediye başkanına, Atatürk ve Türk Bayrağı baskılı tişört ve lokum hediye etti. Belediye başkanı Hermann Acker’de  çocuklara  Oberndorf Belediyesi özel şapkalarını hediye etti.

Oberndorf Belediye Başkanı Hermann Acker’de 1 Mayıs Salı günü Oberndorf kentinde düzenlenecek olan 23 Nisan kutlama programı etkinliğine katılacağını söyledi.