13/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Ozanlar Karlsruhe’de Anıldı

IMG_8093


BW-HABER         Karlsruhe 


Ozanlar Karlsruhe’de sevenleri ile anıldı. Yüzyıla damgalarını vurmuş büyük üstad, ozan ve şairler Harmony Müzik Okulları Karlsruhe şubesinde anıldı. Harmony Müzik Okulları sahibi Hakan Çevik etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, ” Kültürümüzü, müziğimizi, şiirlerimiz, şairlerimizi unutmamak, onları gelecek nesillere taşımak, öğretmet amacı ile ilk defa okulumuzda düzenlediğimiz bu etkinlik bir başlangıç olacak.” dedi.

IMG_8114

Hakan Çevik bu tür etkinlikleri düzenli olarak Harmony Müzik Okulları Karlsruhe şubesinde düzenleyecekelerinide sözlerine ekledi. Yaşadığı yüzyıla damgasını vuran 8 halk ozanına ait 3’er eserin  söylendiği gecede sırasıyla; Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan, Erzurumlu Emrah, Aşık Veysel, Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş ve  Mahsuni Şerif’den eserler seslendirildi.

Gecede müzik öğretmeni Hakan Çevik, Sanatçılar Platformu başkanı Mehmet Söyleyici, TRT ses sanatçısı Ümmiye Şahin Ünal, besteci, söz yazarı Hüseyin Teslim, halk müziği sanatçısı İskender Doğan türküleri katılırken, sanatsecerlerde eşlik ettiler.

Etkinlikte ozanların hayatı, mücadelesi ve eserleri hakkında bilgi verildikten sonra sanatçılar ozanların birer eserlerini seslendirdiler. Karlsruhe’de ilk defa düzenlenen “Bir Ozan, Bir Saz” isimli etkinlik dinleyiciden tam not aldı. Neşet Ertaş’tan “Gönül Dağı” türküsünü sanat severler hep bir ağızdan söylediler. Yaklaşık 2 saat süren etkinlik sonunda sanatseverler, sanatçılar ile sohbet etme imkanı buldular.IMG_8193

Sanatçılar Platformu başkanı Mehmet Söyleci, bu tür etkinlikelerin, kültürün yaşatılmasında öenmli olduğunu belirterek, üstadları anmaya devam edeceğiz dedi. TRT ses sanatçısı Ümmiye Şahin Ünal, “Söyleyeceklerimi, ifade edeceklerimi türkülerle söyedim.” dedi.


IMG_8120


IMG_8157


IMG_8093


IMG_8147


IMG_8193