26/09/2023

BW News

Nachrichten aus der Welt

Pegida Yanlıları Bunu Hiç Yapmamıştı

IMG_3182


BW-HABER      Karlsruhe 


Almanya’nın Karlsruhe kentinde aşırı sağ 130 uncu kez protesto edildi. 13 Mayıs Cuma akşamı Karlsruhe Stephan meydanında toplanan, nefret söylemleri ile tanınan Pegida yanlılarına karşı Karlsruhe bir kez daha birlik oldu. İslam karşıtı ve göçmen düşmanlığı ile tanınan Pegida hareketine karşı Karlsruhe barış yanlıları ıslıklar ile protesto etti.

Pegida yanlıları bir kez daha farklı bayrak ve amblemler ile sahneye çıktı. 13 kişiden olşan eylemciler, ellerinde ki siyah bayrak ile dikkatleri bir kez daha çekti. Bir eylemcinin elinde taşıdığı “Tanrı Bizimle” bayrağı, issizler ordusu Pegida hareketine şimdi de dindar Almanları çekmek olduğu yorumladı. Eylem 13 Pegida yanlısının Karlsruhe kentini terketmesi ile bitti.

Esnaf Perişan, Zararı Kim Ödeyecek ? 

Yaklaşık 16 aydır devam eden Pegida eylemleri cadde ve sokakların kapatılması nedeniye esnafı perişan etti. Eylemin şehir merkezinde olması nedeiyle, bir çok sokak kapatılırken, bazı sokaklarda polisler vatandaşların kontrollü olarak geçişine izin vermesi, Karlsruhe’yi tam bir hayalet kente çeviriyor. Bu olaylardan merkez ve çevre esnafıda büyük zarar görüyor. Karlsruhe Belediyesi düşünce özgürlüğü ifadesi nedeniye eyleme izin vermek zorundayız dese bile, 13 Pegida yanlısının özgürlüğü 322.000 Karlsruhe’linin özgürlüğünü kısıtlıyor.

En Büyük Müdahale Post Galeri’den Gelmişti

Pegida eylemlerine karşı alınan önlem nedeniyle Post Galeri müşterileri oto parktan çıkamamış ve mağdur edilmişti. Post Galeri tüm başvurularına rağmen eylemlerin şehir merkezinden çıkmasını sağlayamayınca, polislere özel tuvalet yasağı koydu. 700 polis süpriz yasak ile oldukça zor duruma düşünce, kısıtlamaları kaldırmıştı.

IMG_3186
Barış yanlısı sol gruplar hiç pes etmediler