03/03/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Sırbıstan Sınırına Türk Polisi Geliyor

BW-HABER
YTB Başkanı Abdullah Eren, “Türkiye’ye seyahat eden Avrupalı Türkler için Sırbistan sınırında üçer tane Türk polisi ve Türkçe-Sırpça bilen uluslararası öğrencilerimiz olacak” dedi.

Uluslararası Demokratlar Birliği’nin (UID) Münih’te düzenlenen iftar programında vatandaşlarla buluşan YTB Başkanı Abdullah Eren, YTB tarafından Türkiye’de eğitim gören yaklaşık 170 ülkeden binlerce öğrenciye burs verdiklerini hatırlattı. Eren, bu öğrenciler içinde bulunan Sırp asıllı bursiyerlerin izin sezonunda Avrupa’da yaşayan Türklere yardımcı olacaklarını dile getirdi.

“Sırbistan sınırında üçer Türk polisi ve uluslararası öğrenciler olacak”
Bu sene ilk kez Sırbistan sınırlarında Türk polisi üniformalı memurların görev yapacağını ifade eden Eren, bunların vatandaşların sorunlarıyla yakından ilgileneceklerini vurgulayarak, “Bu izin sezonunda Türkiye’ye seyahat eden Avrupalı Türkler için Sırbistan sınırında üçer tane Türk polisi ve uluslararası öğrencilerimiz olacak.” dedi.

YTB’nin Kapıkule ve İpsala sınır kapılarındaki vatandaşlara dönük olarak geçen yıl ilk kez gerçekleştirdiği “hoş geldiniz” etkinliğinin ise bu sene daha yoğun bir şekilde yapılacağını ifade eden Eren, vatandaşlarımızın YTB araçlarını gümrük kapılarında göreceğini vurguladı.

“Avrupa’da yaklaşık 5 milyonluk bir Türk nüfusu bulunuyor”

Avrupa’daki Türk varlığına da dikkat çeken Başkan Eren, “Batı Avrupa’da yaklaşık beş milyonluk bir Türk nüfusu bulunuyor. Bizden önceki nesil kendi ayakları üstünde durdu. Geçtiğimiz yıl Köln’de açılan DİTİB camiinin açılışına gelmiştik. Burada 1965 yılında Köln’de ünlü Dom Kilisesi’nde ilk kez Ramazan Bayramı namazı kılan bir amcamızla tanışma fırsatımız oldu. Bunu nasıl organize ettiklerini anlattılar. Çok duygulandık. Avrupa’daki varlığımızın hikayesi hakikaten bir başarı hikayesi” diye konuştu.

“Kurumumuzun tanınırlığını ve bilinirliğini de daha da arttırmanın gayretindeyiz”
YTB’nin 2010 yılında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde kurulduğunu ve yurtdışındaki Türklerle kurumsal olarak ilgilendiğini belirten Eren, sözlerini şöyle sürdürdü:

“YTB olarak üç ana alanda faaliyet gösteriyoruz. Bunlardan en önemlisi yurtdışındaki vatandaşlarımız ve onların sorunlarıyla ilgilenmek. Avrupa’daki Türk varlığı birçok meydan okumalara karşı durarak mücadele etmeye çalışıyor. Fakat son gelişmelerden sonra yeni bir paradigmaya ihtiyacımız var. Avrupa’daki Türklerin kendi ayakları üstünde duran ve anavatana da siyasi ve toplumsal katkıda bulunacak güçlü bir yapıya kavuşması için bizler ne yapmalıyız? Biz kurum olarak buna çalışıyoruz. Kurumumuzun tanınırlığını ve bilinirliğini de daha da arttırmanın gayretindeyiz.”

“Yurtdışındaki vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek için çalışmalar yürütüyoruz”
Yurt dışındaki Türk varlığının sayısal olarak birçok küçük ülkeden daha fazla nüfusa sahip olduğuna da işaret eden YTB Başkanı Abdullah Eren, “Bu vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek için hem kurumlar hem de bakanlıklar nezdinde çalışmalar yürütüyoruz. Yine milletvekillerimizle de yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Ankara’da sizin lobinizi yapıyoruz. Örnek olarak dövizli askerlik konusunu verebiliriz. Keza gümrükteki arabayla girişler… Mavi kart gibi konular… Kurumumuzun sizler için en büyük avantajı bu. Ayrıca yaklaşık on bin gencimizi kültür ve sosyal faaliyetler kamplarına getirmeye çalışıyoruz. Bunların dışında çok çeşitli alanlarda da yine önemli çalışmalara ve uğraşlar veriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

YTB Başkanı Eren, söz konusu çalışmalara değinirken; insan hakları konusunda da eğitim programı düzenlediklerinin altını çizdi.

Münih’te düzenlenen iftar programına Münih Başkonsolosu Mehmet Günay ve yaklaşık 250 kişilik davetli katıldı. YTB Başkanı Abdullah Eren, iftar programı sonrasında da buradaki Türk STK temsilcileriyle bir araya geldi.