13/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Türk Çocuklarından Okul Destek Kurslarına Yoğun İlgi!

BW-HABER

Bretten 12 Mayıs 2017


Türk Çocuklarından Okul Destek Kurslarımıza Yoğun İlgi!

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı himayeleriyle, Berlin Eğitim Müşavirliği ve Başkonsolosluğumuzun destekleriyle Karlsruhe Eğitim Ataşeliği olarak 20 kay önce başlatılan “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” adlı dil, kültür ve eğitim kampanyası dahilinde 7. ‘Okul destek kursu – Etüt Merkezi’nin açılışını Almanya’nın Bretten kentinde  gerçekleşti.

Bretten Türk Okul Aile Birliği Derneği (TOAB) ve Karlsruhe Ataşeliği Bruchsal Bölge Başkanlığı koordinasyonuyla gerçekleşen açılış töreni vatandaşların yoğun katılımıyla çeşitli gösteriler, ikramlar ve konuşmalar eşliğinde neşe ve sevinç içerisinde yapıldı.

Kuruluş gayelerinin, Almanya’da yaşayan Türk öğrencilerin sorunlarını çözmek olduğunu kaydeden Bretten TOAB Başkanı Birsen Ceylan, yaptığı açılış konuşmasında, “Türk çocuklarının okul başarılarını yükselterek almış oldukları eğitimi de üst seviyelere çıkarmak için Ataşeliğimizce açılan Etüt Merkezinin hepimize hayırlı olmasını diliyor, tüm çocukları ücretsiz nachhilfemize bekliyoruz” dedi.

Ataşelik olarak temel amaçlarından birisinin de Almanya’daki Türk öğrencilerin okul başarılarını artırmak olduğunu ve bu yönde ücretsiz bir şekilde Türk çocuklarına hizmet veren Etüt Merkezleri (Nachhilfe) açılışına büyük önem verdiklerini söyleyen T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, her şeyin başının eğitim olduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasına şunları söyledi;

Matematik, Hayat Bilgisi, İngilizce, Almanca, Coğrafya, Tarih, Fizik, Kimya gibi okul derslerinin takviyesinin yapıldığı etüt merkezlerimize tüm vatandaş ve soydaşlarımızın ilgilerini, öğrencilerimizin de teveccühünü bekliyoruz.

Çocuklarımızı mutlu ve başarılı bir geleceğe hazırlayabilmek için eğitime olağanüstü destek verip, bütçe ayırmak gerekiyor. Çocuklarımıza eğitim konusunda her türlü imkânı vermemiz ve seferberlik ruhuyla yaklaşmamız gerekiyor.

Anne-babaların çocuklarının eğitimiyle daha çok ilgilenmelerini ve öğrencilerin başarılarını artırmalarını hedefliyoruz. Eğitim alanında yaşadıklarınız zorlukları nasıl başarıya dönüştürebileceğinize beraberce odaklanalım. Bugün burada Türk toplumunun geleceği için hayati öneme haiz açılış törenimizde öğrencilerimizin, velilerimizin mutlu, gururlu ve sevinçli olduklarını görmek tüm yorgunluğumuzu almıştır.

Bu konuda öğrencilerimizin, velilerimizin mutlu olduklarını görebilmek çok güzel bir durum. Türk çocuklarının Almanya’da hayallerini gerçekleştirebilmesi için eğitimde başarı şarttır.

Başta Türkçe – Türk Kültürü dersi olmak üzere Türk çocuklarına en iyi öğretim hizmeti verebilmek için verdiğimiz mücadeleye destek olan Bretten TOAB yöneticilerine, siz değerli veli ve vatandaşlarımıza en içten teşekkürlerimi sunuyor, bugün burada yedincisini açtığımız Etüt Merkezimizin Türk – Alman dostluk ve işbirliğine en nitelikli ve en hayırlı insanların yetişmesine vesile olmasını diliyorum.