24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Üniversite Eğitimi Şart

img_7226

BW-HABER    Rastatt  08 Ocak Pazar 2017

Gürkan Avcı İyi Bir Üniversite Diploması Çağrısında Bulundu

Baden Eyalet Birliği Gençlik Teşkilatı Rastatt DİTİB  Camii’nde ki toplantısında gençlere seslenen Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, diplomanın önemine değinerek, üniversiteden mezuniyetin şart olduğunu söyledi, Avcı, ” Eyaletimizde 100 civarında Türk Okul Aile Birliği var ve yine 100 civarında camilerimiz var, eğitim ve kültür derneklerimiz var. Amacımız siz gençlerin, siz 5. inci generasyonun istikbalini güçlendirmek ve Almanya’nın geleceğinide sizlerin en iyi yerleri alarak, söz sahibi olmanızı sağlamak.

Bunun bir diğer koşuluda öz değerlerinizi, milli ve manevi değerlerinizi korumak ve Alman eğitim sisteminde, sosyal hayatta; iş dünyasında, eğitim dünyasında, sanat ve kültür dünyasında, politika ve her alanda Türk Gençlerinin muavfak olmasını, güçlü olmasını sağlamak, bizim Ataşelik olarak vazifemiz, misyonumuz. Sizlerin dedeleri 70 yıl boyunca, Almanya’nın kalkınmasına büyük katkılar sağlamış, en zor işlerde vücutları ile çalışarak bu ülkenin gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş. Almanyanın her alanında en büyük katkı dedeleriniz tarafından gerçekleşmiş. Ancak şimdi torunları yeterince Almanya’nın katmadeğerlerinden faydalanamıyor. Bunun sebebi ise üniversite diplomasına sahip gençlerin sayısının düşüklüğü. ”

Geleceğinizi Üniversiteden Alacağınız İyi Bir Diploma Belirler

Karlsruhe eğitim Ataşesi Gürkan Avcı konuşmasında Almanya’da ki üniversiteli gençlerin sayısının düşüklüğüne dikkat  çekerek, yüzde olarak oranın 6 olmasının oran olarak çok düşük olduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti ” Almanya’da sınıf atlamak, daha iyi bir sosyal çevrede hayat sürmek istiyorsanız. Bunun  tek çözümünün üniversite diploması olduğunu bilmeniz gerekiyor. Almanya’da sizin geleceğiniz, sizin sınıfınızı, gelecekteki gelirinizi üniversiteden alacağınız iyi bir diploma belirleyecek. O yüzden Almanya’da yeteneğimize göre arzumumuza göre bir üniversite okuyup diplomasını alacağız. Sadece burada değil gençleri Türkiye’de gönderiyoruz. Bizim çok kaliteli dünya çapında okullarımız mevcut. Yani  bir üniversite mutlaka bitirmeniz gerekiyor. 5 milyon vatandaş ve soydaşımızın yaşadığı Almanya’da üniversiteli oranın %6 olması çok düşük.” dedi.

Gürkan Avcı konuşmasının sonunda DİTİB Baden Eyalet Birliği Gençlik çalışmalarını tebrik etti. Avcı yakın zamanda 21 Ocak’ta düzenlenecek Meslek Fuarına mutlaka katılmalarını istedi.