20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Wörth Belediye Başkanı: İftar davetine Hristiyanlarıda davet etmenizi önemsiyorum

BW-HABER

Wörth 25 Haziran 2017


Almanya’nın Wörth kentinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Wörth Ulu Cami verdiği iftar ile göz doldurdu. İftar programına sığınmacılar, Wörth Belediye Başkanı Dr. Dennis Nitsche, Wörth polis teşkilatı üyeleri, siyasiler, mahalle temsilcileri, kilise temsilcileri, Wörth belediye meclisi üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

İftar öncesi konuşma yapan Wörth Ulu Cami başkanı Fatih Yılmaz, konuşmasında Ramazan ayının barış, huzur, birliktelik, kardeşlik ve dayanışma ayı olduğunu kaydederek, bu ayda özellikle yardımlaşmanın arttığı, ihtiyaç sahipleriyle sofranın paylaşıldığı söyledi.

Wörth belediye başkanı  Dr. Dennis Nitsche,’ Burada birlikte buluşmaktan, kutlamaktan çok memnunum. Dünyayı değiştiremeyiz, ancak yaşadığımız bu yerde barış içinde kalabiliriz. Bu gün burada farklı meslek gruplarından, siyasilerden, polislerden katılım olmasını önemsiyorum.” Caminin yaptığı iftar davetine Hristiyanlarında davet edilmesinden dolayı memmuniyetini ifade eden Dr. Dennis Nitsche, Wörth DİTİB Ulu Cami çalışmalarından dolayı tebrik etti.

İftar öncesi Wörth DİTİB Cami din görevlisi Yusuf Aldemir, İslam ve Wörth Cami hakkında bilgi verdi. Alman konukların sorularını cevaplandıran Aldemir, anlatımına Kur’an okuyarak başladı. Ezan okunmasının ardından iftar sofrasında bir araya gelen, Türk ve Alman katılımcılar, Almanya ve Türkiye arasındaki siyasi gerginliğin bitmesini diledi. 

İftar yemeğinin ardından akşam namazını kılan cemaati izleyen Alman misafirler, namaz ile ilgili sorular sordular. Wörth kentinde faaliyette bulunan DİTİB Ulu cami uzun yıllardır, bölgesindeki tüm kurum ve kuruluşlar ile saygı çerçevesinde ikili iyi ilişkiler yürütürken, Wörth kentinde eşit vatandaşlık uygulaması, göçmen kökenlileri kentle bütünleştiriyor.