15/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Wörth Kentinde Hayır Çarşısı Kuruldu

IMG_3422


BW-HABER       Wörth


Almanya’nın Wörth kentinde bulunan DİTİB Ulu Camii, kentin merkezinde bulunan 3500m kare alanda ” Hayır Çarşısı ” kurdu. 1976 yılından beri Wörth kentinde faaliyette bulunan DİTİB Ulu Camii, Artvinli yeni genç başkanı Fatih Yılmaz (38)  ilk büyük sınavını başarı ile verdi. Wörth belediyesinin kendilerine tahsis ettiği 3.500 metre kare yeşil alanda özellikle gençlere yönelik sportif faaliyetlerde bulunuyor. Aileler kermes fırsatı ile park alanını doldurdular.

Kültürümüzün ayrılmaz bir parçası haline gelen kermesler ( Hayır Çarşısı), Wörth kentinde yaşayan farklı milletleri bir araya getirdi. Anadolu mutfağının en güzel örnekleri verilirken, damak tadımızın vazgeçilmezi Adana Kebap kermesin favori yemeği oldu. Wörth SPD İl Meclisi Azası Metin İstanbullu (55) ziyaret etti. İstanbullu DİTİB camisinin çalışmalarında ki olumlu gelişmeyi işaret ederek ” Yeni yönetim artık daha açılmak istiyor, çalışmalarında SPD İl Meclisi Üyesi olarak çok olumlu buluyorum. DİTİB’in dış derneklere açılması gerek, bu konuda gelişme var. Sosyal Demokratların yeni belediye başkanıda kermesi ziyaret edecek.” dedi.

Wörth DİTİB Camii başkanı Fatih Yılmaz “İlk defa böyle büyük bir kermes düzenledik. Bu ilk günümüzde destek çok büyük oldu. Sizleri, dostlarımızı aramızda görmekten mutluyuz. Alman Sosyal Demokrat partili belediye başkanımız bizi ziyaret edecek. Bundan sonrada birlikte çalışmalara devam edeceğiz.” dedi.

15 – 16 – 17 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek “Hayır Çarşısı” bölgenin en büyük açık alanlı kermesi oldu. Kermeste folklor, müzik grupları, çocuk korosu ile farklı bir lezzet katılırken, çocuklara kurulan park alanında birbirinden eğlenceli oyuncaklar ile geniş yeşil bir alanda hoş vakit geçirme imkanı sunulan çocuklar gönüllerince eğlediler.

Karlsruhe kentinde S5 numaralı tramvay ile kermes alanına uluşmak çok kolay.

IMG_3433


IMG_3425IMG_3453


IMG_3448