24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Yalnız değilsiniz… Yalnız değiliz…

BW-HABER Pforzheim

Almanya’nın Pforzheim kentinde bulunan DİTİB Fatih Camii’ye geçtiğimiz hafta yapılan asılsız bomba ihbarı sonrası Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Karlsruhe Şube Başkanı Kamil Manzak, DİTİB Fatih Camii’nde ‘Köprü kuruyoruz’ etkinliği düzenledi. Manzak, DİTİB Camii’sine yapılan asılsız bomba ihbarı sonrası konuya dikkat çekmek ve dayanışma sağlamak amacıyla ‘Köprü kuruyoruz’ etkinliğinde bir çok siyasiyle bir araya geldi.

DİTİB Fatih Cami Başkanı Bahri Okumuş dayanışma amacıyla gelen katılımcılara teşekkür ederek, bu güzel davranışla yalnız olmadıklarını bir kez daha gördüklerini ifade etti.

TC Karlsruhe Başkonsolosu adına konuşma yapan Konsolos Burcu Şener, Karlsruhe Başkonsolosluğunun vatandaşların her daim yanında ve hizmetinde olduğunun altını çizerek, ‘ Yabancılara yönelik saldırılarda artış gözlemliyoruz. Bundan dolayı oluşan rahatsızlıkları dile getiriyoruz. Bu olayları Başkonsolosluk olarak takip ediyoruz. Emniyet kuvvetlerinin de destek ve çalışmalarından dolayı müteşekkir olduğumuzu ifade etmek istiyorum.’ dedi. Şener bu tür saldırıların artık sona ermesini istediklerini, olayların hem Türk hemde Alman toplumunda rahatsızlık oluşturduğunu belirterek, fail veya faillerin bir an önce yakalanarak adalet önüne çıkarılması gerektiğini söyledi.

Alman Sosyal Demokrat Parti Pforzheim Sözcüsü Uwe Hück, Almanya’yı göçmenlerin kurduğunu geliştirdiğini, bu günkü ferah seviyesinde onların sayesinde ulaşıldığını söyleyerek, ‘ Bu gün onlara teşekkür etmeliyiz.’ dedi. Hück, artık tartışmaların bırakması gerektiğini ifade ederek, ‘ Camiye bir saldırı düzelendi, o zaman biz onların yanında olmalıyız ama öyle kınayarak değil biz kendimiz onların yanında yer almalıyız, yanlarında olduğumuzu göstermeliyiz. ‘ dedi.

Etkinliğe katılan Pforzheim Belediye Başkanı Dick Büscher temel de saygı ve anlaşma olmasına işaret ederek aşırılıklarla mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. Büscher,’ Birlikte dayanışma içinde olmalıyız.’ dedi.

MÜSİAD Karlsruhe Şubesi başkanı Kamil Manzak, camiye yapılan asılsız bomba ihbarı sonrası hızla koordinasyonları sağlayarak dayanışma başlattıklarını, amacın DİTİB Fatih Camii’sinin yalız olmadığını göstermek olduğunu söyledi.

‘ Köprü kuruyoruz’ etkinliğine Karlsruhe Başkonsolosluğu Konsolos Burcu Şener, MÜSİAD Karlsruhe Şube Başkanı Kamil Manzak, Genç MÜSİAD Karlsruhe Başkanı Gökhan Çalışkan, Pforzheim Belediye Baişkanı Dick Büscher Pforzheim Belediye Encümen Azası Emre Nazlı, Annkathin Wulf, Uwe Hück ve Alman Sosyal Demokrat Parti üyeleri katıldılar.

Etkinliğin sonunda Alman siyasi temsilcilerine cami tanımı yapıldı.