20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Yine Cami Hedefte

IMG-20160420-WA0003


BW-HABER         Aldingen


Almanya’da şiddet yanlısı aşırı sağa verilen primler toplumda huzuru bozmaya devam ediyor.

20 Nisan 2016 Çarşamba sabahı saat 4 sularında Aldingen Hicret Camii’ne “DomuzBaşı” bırakılmak suretiyle saldırı düzenlendi. Aldingen’de yaşayan müslümanları huzursuz eden saldırı sonrası konu emniyet güçlerine iletilirken, Aldingen’de yaşanan provakatif  eylem, Türk ve Alman toplumunun birlikte yaşama arzunu sabote etmek olduğu bildirildi. Toplum huzurunu  bozmaya yönelik eyleme sert tepki gösteren vatandaşlar, huzuru bozmak isteyen, uyumsuzların bir ana önce adaletin karşısına çıkarılmasını istedi. Konu ile ilgili olarak Karlsruhe Başkonsolosluğu cami başkanından  olay hakkında bilgi alırken, konu ile ilgili olarak Freiburg Emniyetiyle irtibata geçti.

 

Freiburg-Donau Bölge Başkanı Özcan Kuri 20 Nisan 2016 Çarşamba sabahı saat 4 sularında Aldingen Hicret Camii’ne yapılan İslam düşmanı saldırı münasebetiyle bir açıklama yaptı. “Son zamanlarda bariz bir artış gösteren bu tür saldırılara karşı gerekli önlemlerin alınması artık kaçınılmaz bir hâl almıştır.” diyen Kuri sözlerini şöyle sürdürdü:

“Saldırıdan sonra cemiyetimiz ilgili güvenlik birimiyle irtibata geçmiş ve gerekli bilgilendirmeyi yapmıştır. Aldingen Hicret Camimizin güvenlik kamerasından tespit edilebildiği kadarıyla kimliği bilinmeyen bir kişi yanında getirdiği torbadan çıkardığı domuz kafasını camimizin kapısının önüne bırakıp gitmiştir. Ayrıca dikkat çeken bir husus saldırgan gencin maskesiz olması ve nedense rahat tavırlar sergilemesidir. Toplumsal birlikteliğimize kasteden bu tür saldırıların ileride tekrar yaşanmaması adına, umarız ki güvenlik birimleri gereken hassasiyeti gösterecektir.

İslam Düşmanı Saldırıda Artışa Dikkat Çekildi

İslam düşmanı saldırılarda çok bariz bir artışın olduğu aşikârdır. Buna rağmen, hâlen İslam düşmanı saldırılar ayrı bir kategoride değerlendirilip kayıt altına alınmamaktadır. Siyasiler bu konuda gereken hassasiyeti gösterip gerekli adımları atacaktır diye ümit ediyoruz. Olayın,  olayın olduğu tarihten bugüne üç gün gecmesine rağmen henüz Aldingen şehrinin yetkilileri, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve Alman komşu ve dostlarımızın duyarsız kalması bir ziyaret dahi gelmemeleri bizleri olan olay kadar derinden üzmüştür. Toplumsal olaylarda tepkiyi ortaya koymasını beklediğimiz tarafın sessiz kalması bizleri üzdüğünü bu manada siyasileri daha fazla duyarlı olmaya ve bizlerin duygularını anlamaya davet ediyoruz.”

Aldingen Belediye Başkanı Ziyaret Etmedi

Aldingen Cemiyet Başkanı Rahmi Eşki ise insanları korkutmak ve kışkırtmak amacıyla yapılmış olan bu tür provokasyonlara gelinmemesi gerektiğini belirtti ve cemaati her zaman olduğu gibi yine sağduyu içerisinde hareket etmeye davet etti. Başkan Rahmi Ekşi “Uzun zamandan beri bu şehirde bu camimiz hizmet etmekte bizim kimse ile bir problemimiz olmadı. Bu olaydan sonra Aldingen belediye başkanı ve buranın yetkililerinin bize geçmiş olusun demesini cemaatim adına bekledim fakat şuana kadar malesef henüz kimse gelmedi.” diyerek tepkisini ortaya koydu.

IMG-20160410-WA0012


IMG-20160420-WA0018


IMG-20160410-WA0013