25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

1 Milyonun Üzerinde İnsan İşkence Kampında Yaşamaya Çalışıyor

BW-HABER Karlsruhe

Dünya Uygur Kongresi Başkanı ve Tehdit Edilen Halklar Birliği (GfbV) üyesi İsa Dolkın, Almanya’nın Karlsruhe kentinde Doğu Türkistan’da işkence altında yaşamaya çalışan Uygur Türkleri’nin son durumunu dile getirdi. Uluslararası Buluşma Merkezi İBZ’te düzenlenen toplantıda Doğu Türkistan’da milyondan fazla insanın toplama kamplarına alındığı vurgulandı.

İnsan Hakları savunucusu ve politikacı İsa Dolkın, ‘Çin tarafından uygulanan sistematik işkence ve Türk halkının yok edilmesine yönelik çalışmaları artık saklamaıyorlar. İşkence kamplarının, Çin’in iddia ettiği gibi işgücü piyasası becerisi kazanmak değil, gözaltına alınan Türklerin sistematik olarak imha ve politik telkinlerle Uygur halkının tahrip edilmesini hedefleniyor.Çin iddialarının tamamı yalan ve asılsızdır. Çin hükümeti tarafından yayınlanan toplama kamplarından resimlerlede işkence ve yoketme planları ortaya çıkmıştır.

Çin’in kuzeybatısındaki Sincan’daki eğitim merkezlerinde yaklaşık bir milyon Uygur, Kazak ve Kırgız halkı tutuluyor. Müslümanlar yönelik keyfi tutuklama ve zulüm burada aralıksız devam ediyor. insanların etnik kimliğini Çin yok etmeyi amaçlıyor. Çin bu yok etmenin yanında bu işten maddi olarak ta faydalanıyor ve toplama kamplarına alınan müslümanlar çok düşük ücretlere burada zorla çalıştırılıyor.

Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun Isa, “Uluslararası topluluk, yıllardır Xinjiang’daki Müslümanlara karşı uygulanan şiddetli yok etme baskısını izliyor.” Toplama kamplarını “21. yüzyıl toplama kampı” olarak nitelendiren Dolkun İsa, asılsız iddialar ile keyfi tutuklamaların devam ettiğini ve utanç kamplarında kaç kişinin öldüğü konusunda bilginin bulunmadığını söyledi.
Programda İsa Dolkun, Çin’de Uygur Türklerine karşı uygulanan yasakları anlattı. Bu yasaklar içinde , whatsup kullanmak, camiye gitmek, Türkçe konuşmak, sakal bırakmak, başörtüsü takmak, oruç tutmak bulunuyor.