24/02/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

10. uncu Cumhuriyet Kupası Coşkusu Bretten’de Yaşandı

img_9966

BW-HABER 

Bretten 21 Şubat 2017


Almanya’nın Bretten  kentinde Bruchsal Okul Aile Birliği (BOAB) ve Bruchsal bölgesinde görev yapan Türkçe Öğretmenlerinin de katılımıyla   düzenlenen Cumhuriyet Kupası 10 yaşında.

Geleneksel olarak her sene düzenlenen Cumhuriyet Kupasına ilgi her geçen sene artarak devam etti. Salondaki coşku sahaya yansıdı. Centilmenlik kupası en büyük ödül olunca, bazı takımlar müsabaka boyunca hakeme hiç faul düdüğü çaldırmadı.

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı’nın himayesinde , ‘Haydi Türkçe Konuş Benimle’ kampanyası çerçevesinde düzenlenen 10.uncu Bruchsal Cumhuriyet Kupasına ilgi yine büyük oldu.

Bretten OAB başkanı Birsen Ceylan  ve Bruchsal Koordinatör öğretmen Yadigar Demirtaş’ın birlikte başlagıç vuruşu yaparak 10. uncu  Cumhuriyet Kupası heyecanını başlattı.

Büyükler kategorisinde kupayı ev sahibi Bretten OAB kaldırırken, Bruchsal OAB ikinci, Graben-Neudorf OAB’de üçüncü oldu. Kupanın favori takım Philippsburg dördüncü oldu.   Küçükler kategorisinde de Waghäusel birinci, Graben Neu-Dorf OAB ikinci, Bretten OAB  üçüncü ve Bretten OAB-II takımıda dördüncü oldu.

En centilmen (Fairplay) takım ödülünü büyüklerde Oberderdingen, küçüklerde ise Bruchsal kazandı. Müsabaka boyunca 3 takım hiç faul yapmadan müsabakayı tamamladı. Takımlar arasında kura çekimi yapılarak en centimen takım belirlendi.

Bruchsal bölgesinin en başarılı turnuvasına 17 takım katılırken, kupa heyecanında profesyonellere taş çıkaran minikler ve gençler, müsabaka sonunda el sıkışarak kupa mücadelesini festival havasına bürüdüler. Saat 10’da başlayan ve Spor Merkezi Bretten Salonunda düzenlenen futbol turnuvası  16.45’e kadar sürdü. Müsabakalar çok heyecanlı geçerken, bir o kadar da centilmenlik hakimdi. Minikler sahada ter dökerlen veliler de trübünlerde tezahuratları ile turnuvaya heyecan kattılar.

Koordinatör öğretmen Yadigar Demirtaş Cumhuriyet Futbol Turnuvasının ehemmiyetine dikkat çekerek ‘ Bizler spor klübü değiliz. Kazanmanın mutluluğunu yaşadığımız gibi kaybetmeyide hazmederek öğrenmeli, ortak anılarımız kalmalı. Gençlerimiz, çocuklarımız bu turnuva sayesinde bir araya geliyorlar, birbirlerini tanıma fırsatı buluyorlar. ’

Bretten Okul Aile Birliği Başkanı Birsen Ceylan, Cumhuriyet Kupası Futbol Turnuvasınına katılan takımlara, öğretmenlerine teşekür etti. Ceylan ” Tüm öğrencilere başarılı ve centilmenlik dolu bir karşılaşma istiyorum.”

İkinci defa  Cumhuriyet Kupasında ” Centilmenlik Kupası”  yine en büyük kupa oldu. Büyükler kategorisinde kupayı Oberderdingen’i 2-0 yenen Bruchsal kazandı havaya kaldırdı. Küçükler kategorisinde de Bruchsal takımı birinci oldu.

Centilmenlik içinde geçen turnuvada ödüller, Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı tarafından verildi, Avcı ödül töreninde yaptığı konuşmada,  bir çok alanlarda yarışmaların düzenlendiğinin altını çizerek, ”Bruchsal 10. uncu Cumhuriyet Kupasında , Atatürk’ün dediği gibi sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur sözüyle yola çıkarak  Türk çocukları iyi bir eğitimi aldıklarını gösterdiler. Aynı zamanda okul başarılarıda çok önemli. Kendi değerlerini unutmadan, tarihini vatanını bilerek, burada çok başarılı olsunlar, Almancaları da iyi olarak, kendi dillerini ve dinini bilen vatanına milletine bağlı bir nesil olsun. Türkler ve Almanlar arasında bu çocuklarımız bir köprü olsunlar. Almanyanın yönetimine ortak olsunlar. En iyi mühendis, en iyi sanatçılar bizlerden çıksın.” diyen Avcı, kampanyanın Baden bölgesinde devam ettiğini ve sağlıklı dönütlerin alındığını ifade etti.

Baden Türk Okul Aile Birliği  Federasyonu (BTOABF)  Başkanı Kemal Ülker, Baden-Baden OAB Başkanı Kemal Demirel, Gaggenau OAB Başkanı Mahmut Pervaneli, Ev sahibi Bretten OAB yöneticisi Fehmi Bayık, Türkçe ve Türk Kültürü  Öğretmeni Ayla Güçlü, Eyüp Şener, Ömer Çakır ve bölge öğretmenleri katıldı.