17/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Çağrı Merkezi Hizmette

 

img_3436

BW-HABER 

Karlsruhe 20 Şubat 2017


Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Tarafından Çağrı Merkezi Kuruldu

Anayasa Değişikliği Halkoylamasında yurtdışında yaşayan seçmenlerin bulundukları ülkelerde kurulacak sadıklarda oy kullanmalarını teminen sürdürülen çalışmalar çerçevesinde, seçmenleri aydınlatmak ve sorularını yanıtlamak amacıyla Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından +90 312 444 99 75 numaralı telefon numarası ile ”Yurt Dışı Seçmen Çağrı Merkezi” oluşturuldu.

Anılan Çağrı Merkezi’nin 17 Şubat’a kadar hafta içi hergün Türkiye saati ile 09:00 – 18:00, 17 Şubat – 17 Nisan 2017 tarihleri arasında ise 24 saat Türkçe hizmet verecek.

Anayasa Değişikliği Halkoylaması Türkiye’de 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak, yurt dışı temsilciliklerde   oy verme işlemi 27 Mart Pazartesi günü başlayıp,   9 Nisan Pazar günü bitecek.  Gümrük kapılarında ise 27 Mart Pazartesi günü başlayıp 16 Nisan Pazar günü sona erecek.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı  olmak koşuluyla  vatandaşlarımız bağlı bulundukları temsilciliklerde ya da oy verme günlerinde diğer temsilciliklerde kurulan sandıklarda veya gümrük kapılarında oy kullanabilecekleri Karlsruhe Başkonslolsluğu tarafından açıklandı.

Yurtdışındaki tüm temsilciliklerde oy verme saatleri 09:00-21:00 olarak düzenlendi.  Her  Temsilcilikte hangi günlerde oy verilebileceği Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenecek ve oy verme tarihleri  ayrıca duyurulacak.

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin bağlı bulundukları temsilcilik görev çevrelerinde oy kullanmaları yönünde bir sınırlandırma bulunmadığından, yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin oy verme günlerinde bulundukları yerlerdeki temsilciliklerde kurulan sandıklarda da oy kullanabileceklerine YSK tarafından karar verildi.