20/03/2023

BW News

Nachrichten aus der Welt

15 Noktada Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisi

p-dr


BW-HABER  Karlsruhe    8 Kasım Salı 2016


‘Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisimiz’

Eyalet Genelinde 15 Şehirde Vatandaşlarımızın Hizmetinde!

 

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde Berlin Büyükelçiliği ve Karlsruhe Başkonsolosluğu destekleriyle; T.C. Almanya – Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği tarafından bir yıl önce başlatılan ‘Haydi, Türkçe Konuş Benimle!’ adlı eğitim, dil ve kültür kampanyası başta çocuklar, gençler ve anne-babalar olmak üzere tüm eğitim bileşenlerinin talep ve ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilerek bütün vatandaş ve soydaşlarımızın yaşamlarına tüm pozitifliğiyle dokunarak fark yaratmaya devam ediyor.

PSİKOLOJİK TERAPİ VE EĞİTİM REHBERLİĞİ HİZMETLERİMİZDEN FAYDALANIN!

Eyalet genelinde 15 şehirde hizmete giren ‘Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi’ ile öğrencilerin ve ailelerin eğitim programlarını, çeşitli seminer çalışmalarını ve psikolojik danışmanlık ila bireysel terapi – görüşme hizmetlerini sunacaklarını söyleyen Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, Ataşelik uhdesinde görev yapan 4 adet Psikolojik Danışman ve Rehberlik uzmanı maharetiyle kurulan ‘Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisi’ hizmetlerinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Almanya’daki vatandaş ve soydaşlarına çok özel ve kıymetli bir hizmeti olduğunu ve herkese ücretsiz olarak sunulan bu hizmetlerden muhakkak surette faydalanması gerektiği yönündeki telkinlerde bulunarak şunları kaydetti;

HEDEFİMİZ TOPLAM 30 ŞEHİRDE HİZMET VERMEK!

Eyalet Genelinde şimdilik 15 Şehirde başlattığımız ve 15 şehire daha kurmayı hedeflediğimiz ‘Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Merkezlerimiz’ üzerinden vereceğimiz hizmetler çerçevesinde artık siz değerli vatandaşlarımıza çok daha yakınız. Çocuklarınızı daha yakından tanımak, onlarla daha iyi iletişim kurmak, onlara yaşam yolunda daha iyi rehber olabilmek için; T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşeliği ‘Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Merkezlerimiz’ sizlere danışmanlık boyutunda yardımcı olmak için dinamik ve etkin kadrosuyla görevinin başında ve sizlerin hizmetindedir.

SORUN VE PROBLEMLERİNİZİ BİRLİKTE ÇÖZÜME KAVUŞTURALIM!

Eyaletimiz genelinde öğrenim gören öğrenciler, veliler, anne-babalar ve öğretmenlerimiz her konuda bilgi ve danışma için ‘Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Merkezlerimiz’e başvurabilir ve randevu alarak görüşebilir . Amacımız öğrencilerimizin ve anne-babalarımızın gelişim süreci içinde karşılaştıkları güçlükleri problem haline dönüşmeden çözmelerine yardımcı olmak, kendini tanıyan,uyum ve iletişim becerisine sahip, çevresine duyarlı, mutlu, sağlıklı, yaratıcı bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmaktır. Bu kapsamda çalışmalarımız öğrenci, veli ve öğretmen kapsamında sürdürülmektedir. Vatandaşlarımız, ergenlik ve gelişim dönemi özellikleri, aile içi iletişim, sınırlar gibi konularda seminer ve eğitim ve bireysel psikolojik danışma talepleriniz içinde ‘Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Merkezlerimiz’e başvurabilir.

ÖĞRENCİ VE VELİLERİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ!

Öğrencilerimizin eğitim hayatında sıklıkla karşılaşabilecekleri güçlükleri anlamakta ve zorlukların bir kısmını atlatmakta ve onlarla baş etmekte güçlük çekebilir. Ailelerimiz bu zorlukları çözmek için yeterli olmayabilir. Bu gibi dönemlerde Rehberlik ve psikolojik yardıma ihtiyacı duyulabilir.

TC. Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği ‘Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Merkezlerimiz’ işte bu anlayış içinde öğrenci ve velilerimiz ila vatandaşlarımızın eğitim rehberliği ve psikolojik sorunlarına yönelik destek sağlamak, karşılaştıkları zorluklara çözüm bulmak amacıyla vatandaş ve soydaşlarımıza aşağıda örnek konular olarak sunduğumuz hususlarda ücretsiz hizmet verecektir.

 

 • Bireysel terapi
  • Aile içi ilişki ve iletişim sorunları
  • Okula hazırlık süreci ve uyum sorunları
  • Okul fobisi ve okula uyum sağlayamama ile ilgili sorunlar
  • Arkadaş ilişkileri ile ilgili sorunlar
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite
  • Depresyon, mutsuzluk, kaygı ve korkular
  • Alt ıslatma-alt kaçırma ve tuvalet eğitimi
  • Davranış sorunları
  • Travma
  • Cinsel, fiziksel ve duygusal istismar

  • Riskli davranışlar
  • Yas ve kayıp
  • Başarılı ve mutlu olmanın yol haritası
  • Disiplin, sınır ve kural koyma
  • Bilgisayar-internet bağımlılığı
  • Madde kullanımı
  • Ebeveynlere çocuklarına rehberlik edip yönlendirme yapabilmeleri için gerekli olan farkındalığı kazandırmak

 

SERTİFİKALI AİLE EĞİTİMİ VE DAHA BİRÇOK SEMİNERLERİMİZLE HİZMETİNİZDEYİZ!

Çocuklarımıza ulaşmak, onları anlayabilmek ve anlaşılabilmek adına Velilerimizi Aile Eğitimi Programlarımıza da davet ediyoruz. Hafta içi bir gün, toplam 8 hafta ve 8 oturumdan (Ergeni tanımak, İletişim kurmak, Birlikte büyümek, Aile tutumları, Riski yönetme, Olumlu davranış kazandırma, Uzlaşabilmek, Geleceği Planlamak) oluşan “Aile Eğitimi” isteyen her vatandaşımıza verilecektir.

HEDEFİMİZ BAŞARILI ÖĞRENCİLER VE MUTLU AİLELER YARATMAK!

Bu program aracılığı ile hayatımızın en önemli varlıkları olan çocuklarımızı anlama çabasında siz velilerimize birazcık daha yardımcı olmak, öğrencilerimizin kendini anlama çabasında olan anne babaları ile yeni iletişim kanalları açılmasına aracı olmayı hedefledik. Ataşeliğimizin tüm hizmetlerinde olduğu gibi tamamen ücretsiz olan bu programımız da en fazla 24 katılımcıdan oluşmakta olup devam eden katılımcılarımıza resmi sertifika verilecektir. İlgilenen velilerimizin en kısa zamanda ‘Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Merkezlerimiz’ile iletişime geçmelerini bekliyoruz.

 

‘HAYDİ, TÜRKÇE KONUŞ BENİMLE!’ KAMPANYASI BÜYÜYEREK DEVAM EDECEK!

Almanya’da gurbetteki vatandaş ve soydaşlarımızın emaneti çocuk ve gençlerimizin ‘Türkçe – Türk Kültürü’ bağlamındaki ders ihtiyaçlarını gidermek; tüm eğitim basamaklarındaki öğrencilerimizin resmi ve özel iş, işlem ve taleplerini görmek; açtığımız dil, kültür, sanat, spor ve eğitim temalı kurs ve seminerlerle bütün vatandaşlarımızın öz değerlerimizle, şanlı tarihimizle, güzel ülkemizle bağlarını ve bilgi – bilinç düzeylerini kuvvetlendirerek Büyük Milletimizin güzide bir şahsiyeti olduğunu tüm boyutlarıyla hissettirmek; müşerref kadim medeniyetimizin en başat kaidelerinden birisi olarak: öncelikle Türkiye ve Almanya ülke – toplumlarına olmak üzere tüm insanlığa faydalı, hayırlı, başarılı, dost ve dosdoğru bireyler yetiştirilmesinden mütevellit vazifemizi yüksek sorumluluk ve keyfiyetle ifa etmektir.

 

GÖRÜŞME – RANDEVÜ İÇİN ATAŞELİĞİMİZ VEYA DANIŞMANLARIMIZI ARAYABİLİRSİNİZ!

 

Rehberlik Uzmanı ve Psikolojik Danışman Ebru Başaraner:

Bireysel Görüşme Merkezleri: (TEL: 017693874546 / Eposta: ebrush@windowslive.com)

 

 1. Jungbusch Schule –Werftstraße 6, 68159 Mannheim

( Pazartesi  :14:00-16:00 )

 1. Weinheim Mevlana Ditib Camii-Bergstraße 149, 69469 Weinheim

(Perşembe : 10:00-16:00)

 1. Brentano Grundschule-Mosbacher Straße 39, 74821 Mosbach-Neckarelz

(Cuma : 10:00-12:00)

 1. Kraichgau Realschule : Stiftstraße 20, 74889 Sinsheim

(Salı : 14:00-16:00)

 1. Maria-Sybilla-Merian-GrundschuleJohann-Philipp-Bronner-Straße 41, 69168 Wiesloch

( Salı : 10:00 -12:00)


Rehberlik Uzmanı ve Psikolojik Danışman Diğdem Temel Gündüz:

Bireysel Görüşme Merkezleri: (TEL: 015166898315 / Eposta: didem_temel@hotmail.com)

 

 1. Gutenberg Schule: Goethe Str.34, 76135 Karlsruhe

(Çarşamba : 9:15-12:15)

 1. Karlsruhe Okul Aile Birliği : Kaiserallee 12d, 76133

(Cuma günü ve hafta sonu haric )

 1. Phlippsburg Ditib Camii, Goethe Str.15,76661 Phlippsburg

 

Rehberlik Uzmanı ve Psikolojik Danışman Rıfat Özcan:

Bireysel Görüşme Merkezleri: (TEL: 01741766296 / Eposta: rifatozcan@hotmail.com)

 

 

 1. Karlsruhe Okul Aile Birliği : Kaiserallee 12d, 76133

(Çarşamba ve Perşembe :12:00-17:00 arası )

 1. Gaggenau Okul Aile Birliği, Friedrich Str. 91 76456 Kuppenheim

(Pazartesi 12:00-15:00 arası)

 1. Johann –Peter-Hebel Grundschule Klasse 2b :Moltke Str. 8 76133 Karlsruhe

 

Rehberlik Uzmanı ve Psikolojik Danışman Hatice Akkan:

Bireysel Görüşme Merkezleri: (TEL: 01733290784 / Eposta: hatice.akkan.psi@gmail.com)

 

 

 1. Quartiersladen Stühlinger , Ferninand –Weiß Str.117 79106 Freiburg
 2. Emmendingen Yunus Emre Ditib Camii, Schwarzwaldstraße 11, 79312 Emmendingen
 3. Zahringer Werkrealschule, Zahringer Str.6,79395 Neunburg
 4. Bötzingen Ditib Camii, Markgrafen Str.1, 79268 Bötzingen