30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Şükranla, Minnetle, Özlemle Andık…

img_9719

10 Kasım… Mustafa Kemal Atatürk Karlsruhe Başkonsololsuğunda Anıldı


BW-HABER   Karlsruhe   10 Kasım 2016 Perşembe 


Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 78 inci yılında Karlsruhe Başkonsolosluğunda minnet, şükran ve özlemle anıldı. 10 Kasım Perşembe sabah 8:45’te başlayan anma programına Türkçe ve Türk Kültürü öğretmenleri, İş adamları, Karlsruhe Başkonsolosluk personeli, vatandaşlar, stk temsilcileri katıldı.

Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol  hasret ve minnetle anıyoruz, diye başladığı konuşmasında, Atatürk’ün ilke ve inkılaplarının, Türk Ulusu için ilham kaynağı olmaya devam ettiğini belirterek, Mustafa Kemal’in sadece Türk Milletine değil, btütün dünyaya örnek olduğu ifadesini kullandı.

15 Temmuz Şehitlerine Rahmet, Birlik ve Beraberliğe Vurgu

”Atatürk’ü her defasında özlem ve heyecanla anarken yarınlar için beslediğimiz ümit ve güveni Milletçe paylaşıyoruz. Tüm bölünmüşlükleri geride bırakma kararlılığımızı birlik ve beraberlik içinde olma azim ve irademizi sergiliyoruz. Nitekim geçtiğimiz Temmuz ayında yaşadığımız menfur darbe girişimi insanlarımızın gerektiğinde tüm ayrılıkları, anaşmazlıkları bir kenara bırakarak bir araya gelip güç birliği yapabileceğini Cumhuriyeti ve demokrasiyi canı pahasına koruyacağını kanıtlamıştır. Bu vesileyle 15 Temmuz gecesi hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve kayıp yakınlarına da sabırlar diliyorum.”

Hedefleri Yüksek Tutmalıyız

Cem Örnekol konuşmasında hedeflerin yüksek tutulmasını vurguladı. ”Vatanımızın ve Türkiye Cumhuriyetinin gelişmesine katkıda bulunmak ve yeni nesillerimize aydın bir gelecek bırakmak, Türkiye’de ya da yurtdışında yaşayalım, hepimizin görevidir. Bunun için Atatürk ve dava arkadaşlarının büyük özveriyle  inşa ettikleri Cumhuriyetimizi korumak ve kollamak, birlik ve beraberlik şuuruyla yüzümüzü geleceğe dönmek, ufkumuzu geniş, hedeflerimizi yüksek tutmak önceliklerimiz olmaya devam etmektedir.”

 ‘Çankaya Notları’  Kitabını Hediye Edin

Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, “Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete irtihalinin 78. Yıldönümünde minnet ve şükranla anıyor, ruh-i şeriflere rahmet niyaz ediyorum.  Almanya’da yaşayan Türk çocuk ve gençlerinin Cumhuriyetimizin nasıl kurulduğunu ve hangi mücadelelere dayandığını bu çerçevede, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirlerini, öngörülerini ve tespitlerini bilmesinde büyük faydalar görüyorum. Atatürk gibi düşünmek ve büyük milletimizin özgüven duygusu ve sabırla milli bağımsızlığı, milli şuura dönüştürecek adımları burada da atmamız için Atatürk’ün ‘Söylevi’ni ve ‘Çankaya Notları’ kitabını çocuklarımıza okutmanızı ve gençlerimizi bu kitapları hediye ederek tavsiye etmenizi öneriyorum” diye konuştu.

Açılış konuşmasını ve sunuculuğunu Karlsruhe Eğitim Ataşeliği Genel Koordinatör Öğretmenleri Seyhan Çiçek’in yaptığı ve Genel Koordinatör Öğretmen Emir Narin maharetinde Eğitim Ataşeliği nezaretinde hazırlanan anma programı saygı duurşu ve istiklal Marşı ile başladı. Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmeni Hakan Balcay günün anlam ve önemini belirten etkili bir konuşma yaptı. Esma Kahveci Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili dünya liderlerini sözleri ve Mustafa Kemal’in bu liderleri ile arasında geçen diyalogları okudu.

Öğrenci Ensar Arslan tarafından ezbere  okunan ”Mustafa Kemal’i Düşünüyorum” şiiri ve ardından yine Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmeni Esma Kahveci’nin öğrencisi; Sena ve Seda Yıldız birlikte okudukları ”Atam Ankara Garında” yazısı büyük beğeni topladı.