18/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

2. Avrupa Yozgatlılar Buluşması

BW-HABER ULM
2. Avrupa Yozgatlılar Buluşması

Yozgat Valisi Kadir Çakır, AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ile 5 ilçenin belediye başkanı yarın Almanya’da gerçekleştirilecek iftar programına katılacak.

Avrupa Yozgatlılar Federasyonu tarafından düzenlenen İkinci Yozgatlılar Buluşması vesilesiyle düzenlenen iftar programına Yozgat Valisi Kadir Çakır, AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ile ​Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Sorgun Belediye Başkanı Mustafa Erkut Ekinci, Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın, Kadışehri Belediye Başkanı İrfan Akın katılacaklardır.

Yozgatlı Sivil toplum kuruluşlarının da temsil edildiği Buluşmada İstanbul Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Ahmet Yılmaz, Yozgat Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Salih Altıntaş, Yozgatlılar Birlik ve Dayanışma Vakfı Başkan Durak Turan Düz ve Özler Birlik Derneği Başkanı Coşkun Babayiğit de katılacak. AK Parti Yozgat il Başkanı Çelebi Dursun ve T.C. Münih Başkonsolosu Mehmet Günay da bu programda hazır bulunacaklardır. 

Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Genel Başkanı Veysel Filiz Buluşmaya dair yaptığı kısa açıklamada günün Birlik ve Beraberlik günü olduğunu, Yozgatın ve Türkiye’nin dışında bir Yozgatın da Avrupa’da olduğunu vurgulayarak programa Fransa, Hollanda, Belçika, İsviçre, Avusturya, İngiltere ve Almanya’dan katılımlar olacağını belirtti. AYF’nin misyonu yalnızca etkinlik düzenlemek değil diyen Başkan Filiz, Yozgat aidiyeti etrafında verdikleri kavganın Dil, Din, Kültür, Medeniyet ve kimlik mücadelesi olduğunu belirterek, asimilasyonla mücadele etmek Ata toprağına sahip çıkmaktan geçer dedi. 

Vali Çakır, Milletvekili Başer ve belediye başkanları İftar programının yanı sıra kurulacak olan Avrupa Yozgatlı Yatırımcılar Derneği AYYD’nin kuruluş toplantısına ve Yozgatlı federasyon ve dernek yöneticilerini bir araya getiren istişare toplantısına katılarak Avrupa’da yaşayan Yozgatlılarla bir araya gelecekler.