14/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

23 Nisan Kutlu Olsun

IMG_5755


BW-HABER  Gaggenau


Almanya’nın Gaggenau kentinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı düzenlenen etkinlik ile kutlandı. Gaggenau Janhalle de düzenlenen etkinlikte konuşma yapan Gaggenau Okul Aile Birliği başkanı Mahmut Pervaneli konuşmasına ünlü Alman şair Novalis’in sözü ile başladı, ” Çocuklar geleceğimizdir.”. Mahmut Pervaneli, çocuklara mutlu bir dünya bırakmalı ve çocukların kendi geleceklerini kurmaları için onları hazırlamalıyız dedi. Pervaneli ” Çocuklara iyi bir başlangıç ve eğitimde eşit şartlar istiyoruz.” dedi.

IMG_5421

1979 yılından beri TRT tarafından üstlenilen 23 Nisan etkinliği bu tarihten sonra uluslararsı nitelik kazandı. Gaggenau kentinde OAB tarafından düzenlenen etkinlikte ismine uygun, farklı milletlerden oluşan çocukları birraya getirdi. İstiklal Marşı ve Alman Mili Marşı’nın çalındığı açılış, saygı duruşu ile başladı.

Sabine Nolar yönetiminde ve Paul Niest’in ritmi ile Alman Hans-Thoma İlköğretim Okulu öğrencilerinden oluşan koro farklı dillerde şarkıları ve “Allah Allah Hu Allah” ilahileri ile salonda dinleyenlere toplumsal barışın, birlikte yaşamanın gelecek için ümidin var olduğu hissini verdi.

IMG_5474Modern dansları ve disiplinleri ile büyük beğeni kazanan Tanz- Ensemble des Goethe-Gymnasium dans grubu büyük alkış aldı. Gaggenau Ateş Böceği grubu 1975 yılının unutmaz şarkısı ile harika dans performansı gösteren minikler büyüklerinden tam not aldılar. Renate Kappler’ in eğitmenliğinde Narrenzunft Schmalzloch Hörden derneği dans grubu sahne aldı, oldukça iyi hazırlanmış ve dekor ile de çok başarılı olan grup tam anlamıyla görsel bir şov yaptı. Eğitmenliğini Erdinç Koçak’ın yaptığı folklor grubu ” İzmir Zeybeği ” ile sahne alırken, rengarenk kıyafetleri, narin ancak disiplinli hareketleriyle sahnede göz dolduran folklor grubu kültürümüzün vazgeçilmez parçası olduğunu bir kez daha ispat etti.

Aydın Zeybeği oyunun  ardından, iki kafadarın mutfak macerası “Ispanaklı Yumurta” oyunu ile  çocukların başarılı dans ve figürleri ilgiyle izlendi.

IMG_5643

Moderatörlüğünü Duygu Üstün ve Selinay Yeşilyırt’un yaptığı programda konuşma yapan Gaggeanu Belediye Başkanı Michael Pfeiffer düzenlenen çocuk festivali için teşekkür etti. Baden Türk Okul Aile Birliği Federasyon başkanı Kemal Ülker’ de konuşmasında ” Birlikte yaşıyoruz, birlikte öğreniyoruz, birlikte kutluyoruz” dedi.

IMG_5465Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı’da her iki ülke arasında ki tarihi bağlara değinerek, her dönemde Almanya ve Türkiye’nin birlikte mücadele verdiğini söyledi. Avcı ” Kurtuluş savaşı mücadelesini kazanmış ve sonucunda bunu bir bayram olarak çocuklara hediye etmiş büyük bir millettir.” dedi. Gürkan Avcı konuşmasının bir bölümünde” Aziz Alman milletiyle ilişkilerimiz çok eski, hadim olaylara dayanıyor.Ve burada da gördüğünüz üzeri Türk ve Alman çocukları, el ele yanyana, hem Türk şarkılarını hem Alman şarkılarını çok güzel dostça sevgi  hanesi çizgisi içerisinde söylediler. Bundan dolayı büyük mutluluk duyduk.Türk milleti olarak Alman dostlarımızın yanında olduk. Gerekirse silah arkadaşı gerekirse Almanya’nın gelişmesinde en önemli görevi gördük. ” dedi.  Avcı Almanya’nın dünyada 3 üncü güç olmada büyük Türk milletinin katkısının azımsanmayacak kadar çok olduğunuda belirtti.

IMG_5484Karlsruhe Eğitim Ataşeliği Türkçe Dersi öğretmeni Nurcan Ada Çetinkaya’da yaptığı konuşmada “Başta bugünü anlamlandıran çocuklarımızın, ülkemizin, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.” dedi.

Nurcan Ada Çetinkaya tararından kurulan çocuk korosuda sevilen çocuk şakılarını seslendirirken, minik bir korist  zaman zaman kendisini şarkıların ritmine kaptırarak tek söylemeye çalışması ilginç görüntülere sahne oldu.

Oldukça başarılı geçen organizasyondan dolayı  Gaggenau Okul Aile Birliği yönetimi, başkan Mahmut Pervaneli ve Türkçe dersi öğretmeni Nurcan Ada Çetinkaya takdir edildi.

IMG_5870


IMG_5831


IMG_5815


IMG_5794


IMG_5692


IMG_5589


IMG_5396


IMG_5405