30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Karlsruhe’de Kutlandı

BW-HABER Karlsruhe
Coşku salona sığmadı… 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı katılım rekoru kırdı…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin 103. açılış yıl dönümü Karlsruhe Rheinstrandhalle’de coşkuyla kutlandı. İki bine yakın ziyaretçinin akın ettiği uluslararası 23 Nisan kutlamasına; Karlsruhe Başkonsolosu Banu Terzioğlu, Alman Yeşiller Partisi Karlsruhe Meclis Üyesi Benjamin Bauer,Alman CDU Partisi Karlsruhe Meclis Üyesi Rahşan Doğan, Karlsruhe Uyum Dairesi Başkanı Meri Uhlig, Karlsruhe Eğitim Müdürü vekili Samira – El Bakezzi Lang, Karlsruhe DİTİB Başkanı Lütfü Azal, Durlach DİTİB Başkanı Ziya Hasmercan, Baden Okul Aile Birlikleri Federasyon Başkanı Kemal Ülker, Karlsruhe Türk Kültür Merkezi Başkanı Necef Karaca, Baden-Baden Okul Aile Başkanı Yüksel Demirel ve Mehmet Demirel, ve kalabalık davetli topluluğu katıldı.

Karlsruhe’de yapılan 23 Nisan kutlamalarına; Hint ve Alman dernekleride katıldı. Sunumunu Filiz Sofyalı, Berfin Çetinkaya ve Dora Nur Akgül’ün yaptığı farklı uluslarlardan 26 grubun katıldığı etkinlik, saygı duruşu, istiklal Marşı ve Alman Ulusal Marşı’ın çalınmasıyla başladı. 6 Şubat tarihinde ülkemizde meydana gelen asrın felaketinde hayatını kaybedenler için hazırlanan plakartlarda yer şehir isimleriyle anons edilirken tüm salon burda diye cevap verdi.

Okul Aile Birliği Başkanı Erdem Arın, yaptığı kısa konuşmasında Türkiye Cumhuriyetinin büyük bir devlet olduğunu söyleyerek, bugünlere büyük zorluklarla gelindiğini ifade etti. En son olarak 6 Şubat ‘ta 11 ili etkileyen büyük felakette 50 bin kişinin hayatını kaybettiğini dile getirerektüm milletimizin başısağolsun dedi.

Yeşiller Karlsruhe meclis Üyesi Benjamin Bauer’de konuşmasına, Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup’un selamlarını ileterek başladı. Bauer, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen büyük deprem felaketi için üzgün olduğunu vurguladı.

Karlsruhe Uyum Daire Başkanı Meri Uhlig konuşmasına ‘ Çocuklar bizim geleceğimizdir’ sözleriyle başlayarak Mustafa Kemal Atatürk tarafından söylene bu sözün yeni kurulan cumhuriyet için önemine vurgu yaptı. Meri Uhlig, Karlsruhe Okul Aile Birliği’nin başarısını överek ‘Eltern Cafe’ çalışmasının başarılı olduğunu söyledi.

Karlsruhe Başkonsolosu Banu Terzioğlu 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı dolayısıyla yaptığı konuşmasın şunları ifade etti; ‘ 23 Nisan 1920 tarihi Türk milletinin egemenliği, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi kayıtsız şartsız Türk milletine ait olduğunun kabul edildiği ve millet iradesine temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı önemli dönüm noktasıdır. Atatürk Türkiye için için önemli olan bugünü yine geleceğimiz için önemli olan değerli çocuklarımıza armağan etmiştir.’

Çocukların yeteneklerini sergilediği 23 Nisan Uluslararsı Çocuk Bayramı etkinliğinde sırasıyla ; Türkçe dersi öğretmeni Canan Evecen’in öğrencileri depremde hayatını kaybedenleri andı. Türkçe dersi öğretmeni Ahmet Koçyiğit öğrencisi Medine Ayaz İstiklal Marşı’nı ezbere okudu. Alman Tanz Geist’dan hip hop gösterisinin ardından Türkçe dersi öğretmeni Aysel Kocakaya öğrencileri Erik Dalı ile performanslarını gösterdi. Stefanie Ramısch öğrencileri bale gösterisi yaparken, Lasya Priya Hint dansı ile yetenklerini bir kez daha ortaya koydular. Dasn okulu eMotıon, Nurgül Çakır öğretmenin öğrencileri sahne aldı.

Karlsruhe ve Mannheim kentlerinde faaliyet gösteren sanatçı Hakan Çevik’e ait Harmonie Müzik Okulu öğrencileri sahne aldı. Ardından öğretmen Dilek Abalı’nın öğrencileri, ‘ Çökertme’ oynarken, Bollwood dans gösterisi gözdoldurdu. Alman Beiertheim Carnaval grubu bu sene de sahne aldı. Türkçe dersi öğretmeni Ahmet Koçyiğit öğrencileri şiir ve ardından mini koro ile büyük alkış aldı. Yasemin Sever’in öğrencileri ‘Atam İizndeyiz’ şarksı ile performanslarını büyüklere gösterdiler.

DİZEM Sanat Ettlingen 3 oyun ile sahne aldı. Ardından Türkçe dersi öğretmenleri tarafından hazırlanan gösteri, şiir ve müzik ile program günün akşam saatinde bitti. Sahney gelen tüm katılımcılar birlikte 10 uncu yıl marşını söyledi.

Rheinstrandhalle bahçesine, Karlsruhe Mobil Otobüs çocuklar için oyun parkı oluşturdu.