17/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

79 uncu Yılında… Saygı ve Minnetle…

BW-HABER

Karlsruhe 10 Kasım 2017


Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü ebediyete intikalinin 79. yılında saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 79. yılında minnet, saygı ve özlemle Karlsruhe Başkonsolosluğu salonunda düzenlenen bir  törenle anıldı. Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, Başkonsolos Yardımcısı Mebşure Taşkın, Konsolos Adnal Hayal,  Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşesi Salim Üzmez, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Muhammet Kıran, Karlsruhe Okul Aile Birliği Başkanı Erdem Arın, Müsiad Yönetim Kurulundan Nihat Kılıçer, Karlsruhe Türk Kadınlar Derneği, Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmenleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşaların yoğun katılımıyla gerçekleşen tören büyük bir ilgi ile izlendi.

Erken saatlerde Karlsruhe Başkonsolosluğuna gelen  vatandaşlar bu anlamlı günde gösterdikleri duyarlılık dikkatlerden  kaçmadı. Saatler 9:05’i gösterdiğinde salonda büyük bir saygı ve sessizlik içinde Mustafa Kemal’in ebediyete intikali bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı hep birlikte okundu. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan tören, sırasıyla konsolos görevlisi Olga Ekin Küçükali ve Türkçe ve Türk Kültürü Dersi öğretmeni Didem Temel Gündüz’ün anlamlı ve etkili konuşması ile devam etti. Didem Temel Gündüz,  askeri bir deha olduğunun altını çizerek, hür yaşamış bir milletin  ‘Ya İstiklal, Ya Ölüm’ parolasıyla yola çıkarak esaretten kurtaran başkomutan sözleriyle anlattığı Mustafa Kemal’in,  çaresizlik içerisinde kalan millete ve ülkeye can verdiğini söyledi.