25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Başkonsolosa Veda Ziyareti

 

BW-HABER

Karlsruhe 9 Kasım 2017


Karlsruhe’ye Veda Etmeye Hazırlanan  Başkonsolos R. Cem Örnekol’a Ziyaret

Almanya’nın Karlsruhe kentinde 2 yıllık Başkonsolosluk görev süresini dolduran Cem Örnekol’a Kilim Gazetesi sahibi Ali Batmaz, gazeteci Hasan Belikli ve Yaşar Sekban ziyarette bulundu. 

Örnekol, “Karlsruhe’de vatandaşlarımızdan, sivil toplum kuruluşlarından büyük destek gördüm. Karlsruhe’nin benim gönlümde ayrı bir yeri olacak ” dedi.

Almanya’nın Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, kentteki 2 yıllık görev süresini tamamladı. Başkonsolos Cem Örnekol’u ziyaret eden, Ali Batmaz’a, yaptığımız bir çok çalışmada basın olarak sizleri yanımızda gördük diyen Örnekol, yerine gelecek başkonsolos ile çalışmaların devam etmesini temenni etti. 

Cem Örnekol, konuşmasında Avrupalı Türklerin başarılarına dikkat çekerek ‘ İlk gelen vatandaşlarımızın  günümüze kadar gelen başarısı, vatandaşlarımızın tırnaklarıyla kazarak geldikleri yerdir. Büyük bir mücadele verildi. Almanya’da, Türk toplumu başardı. Bu gün gelinen başarılı noktayı Almanlarda görüyor. Derneklerimiz artık uzmanlaştı. Belki bir kaç küçük eksik olabilir, ama genel anlamda gelinen nokta hiçte azımsanmayacak bir yer. Eğitimde kendini geliştiren, okuyan başarılı bir gençlik var. Vatandaşlarımızın birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmelerini  temmenni ediyorum. ” diyen Örnekol, Almanya’da derneklerin kendilerini geliştirmeye devam etmelerini istedi.

Ali Batmaz, Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol’a topluma yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etti. Batmaz ‘ Karlsruhe’de artık farklı bir başkonsolosluk var. Vatandaşlarıyla bir araya gelen, sorunlara çözüm arayan bir başkonsolosluk mevcut.” dedi. 

1968 Ankara doğumlu olan R. Cem Örnekol, Orta öğrenimini Fransa’da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme bölümünden 1992 yılında mezun oldu. Askerlik görevini müteakip 1996 yılından itibaren Dışişleri Bakanlığı’ndaki görevine başlayan Cem Örnekol, Dışişleri Bakanlığı’ndaki merkez görevleri sırasıyla ;Avrupa-Atlantik Güvenlik ve Savunma İşleri Genel Müdür Yardımcılığı, Batı Avrupa Genel Müdür Yardımcılığı, Uluslararası Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü. Yurtdışında ise sırasıyla Amman, Lahey, Paris, Bakü ve Belgrad Büyükelçiliklerinde görev aldı. 

Birinci Müsteşar olarak görev yaptığı Belgrad Büyükelçiliği’nden atandığı Karlsruhe Başkonsolosu görevine 1 Ekim 2015 tarihinde başladı. Fransızca ve İngilizce bilmekte olan Cem Örnekol, evli ve üç çocuk babası.