25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Aile Eğitim Faaliyetlerimiz Hızla Devam Ediyor!

BW-HABER

Karlsruhe 6 Nisan 2017


Aile Eğitim Faaliyetlerimiz Hızla Devam Ediyor!

 Almanya’daki çocuk ve gençlerimizin Türkçemize ve kültürel değerlerimize bağlı kalarak eğitim yaşamında en başarılı öğrenciler olmalarını sağlamanın en önemli koşullarından birisi olan ‘Aile Eğitim Seminerleri’ eyalet genelinde şehir şehir, köy köy devam ediyor.

21 MERKEZDE TERAPİ HİZMETİ VERİYORUZ

T.C. Almanya Karlsruhe Eğitim Ataşeliğince başlatılan ‘Haydi, Türkçe Konuş Benimle!’ adlı dil, eğitim ve kültür kampanyası dahilinde 21 merkezde Psikolojik Danışmanlık ve Terapi hizmeti veren 4 Uzman Rehber Öğretmenimiz – Psikolojik Danışmanımız maharetiyle eyalet genelinde veli ve öğrencilerimize verilen seminer ve konferanslar vatandaşlarımızdan yoğun talep ve katılım görüyor.

AMACIMIZ AİLE İÇİNDEKİ SIKINTILARI ASGARİYE İNDİRMEK

Gurbetteki Türk toplumunun temel yapı taşı olan aile içindeki sıkıntıların asgariye indirilmesi, eşler arasında sağlıklı iletişimin kurulması ve çocuk yetiştirmede, çocuk eğitiminde yaşanan sorunların çözümüne katkı sağlamak amacıyla T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşeliği Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık birimi tarafından verilen;

18 KONUDA SEMİNER VE KONFERANSLAR VERİLİYOR

* Bireysel terapi *Aile içi ilişki ve iletişim sorunları *Okula hazırlık süreci ve uyum sorunları *Okul fobisi ve okula uyum sağlayamama ile ilgili sorunlar *Arkadaş ilişkileri ile ilgili sorunlar *Dikkat eksikliği ve hiperaktivite *Depresyon, mutsuzluk, kaygı ve korkular *Alt ıslatma-alta kaçırma ve tuvalet eğitimi *Davranış sorunları *Travma*Cinsel, fiziksel ve duygusal istismar *Riskli davranışlar *Yas ve kayıp *Başarılı ve mutlu olmanın yol haritası *Disiplin, sınır ve kural koyma *Bilgisayar-internet bağımlılığı *Madde kullanımı *Ebeveynlere çocuklarına rehberlik edip yönlendirme yapabilmeleri için gerekli olan farkındalığı kazandırmak.

 

Konu başlıklarıyla verilen seminer ve konferanslarımıza katılan Mannheim, Hockenheim ve Friolzheim kentlerindeki velilerimize 8-9 haftalık katılımları sonrasında sertifikaları T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı’nın katılımıyla ve törenle verildi.

 

T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşeliği Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Rehber Öğretmenleri Ebru Başaraner ve Rıfat Özcan tarafından verilen ‘Aile Eğitimi’ ve ‘7 – 14 Yaş Çocuk Eğitimi’ konularındaki 8 – 9 hafta süren seminerlere katılan velilerle Rehberlik birimi hizmetleri hakkında görüşmek ve sertifikalarını takdim etmek gayesiyle bir araya gelen Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, Rehber Öğretmenlere, Bölge Başkanlarına, TOAB başkan ve yöneticilerine ve katılımcılara seminerlerin gerçekleşmesinde gösterdikleri katkı ve desteklerden ötürü teşekkür ettiği ziyaretlerinde şunları kaydetti;

 

HEPİMİZİN AİLE EĞİTİMİ SEMİNERLERİNE İHTİYACIMIZ VAR

Aileler olarak biz ne kadar eğitim almış olursak olalım, ne kadar çocuk yetiştirirsek yetiştirelim, arada sırada uzmanlar tarafından verilecek seminerlere ihtiyacımız vardır. Ataşeliğimizce düzenlenen Aile Eğitimi Seminerlerinde yeni bir dönem başladı. Gurbetteki vatandaşlarımızın Aile kurumunu güçlendirmek ve sağlıklı nesiller yetiştirmek için çalışmalarımız artarak devam ediyor.

 

EĞİTİMDE AİLE EĞİTİMİ ESASTIR!

Türk çocuklarının eğitim-öğretimde başarılarını artırmak için bu seminerleri düzenledik. Öğrencilerimiz ve velilerimiz tarafından beğeniyle karşılandığını ve istifade edildiğini gördüm.

 

Çocuk eğitiminde ailenin önemi ve sorumlulukları son derece önemli. Gerek çocukluğun ilk yılları gerekse de okul yıllarında ailenin vermiş olduğu eğitim çocuğun kişilik gelişimini önemli ölçüde etkiliyor. Çocuklarımızın iyi birer yetişkin olması, sizlerin iyi ebeveynler olabilmemize bağlıdır.

 

Ziyaret ve konuşmaların ardından sunulan ikramlar eşliğinde 55 annemize daha aile eğitim seminerleri sertifikaları verildi.