13/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Almanya’da Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Günü Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı!

3

Almanya’da Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Günü Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı!


BW-HABER 

Mannheim  20 Mart 2017


 T.C. Almanya Karlsruhe Eğitim Ataşeliği’nce Mannheim Bürgerhaus’da gerçekleştirilen ‘18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi Anma’ töreni çok sayıda vatandaş, öğretmen ve öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

 T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşeliği Mannheim Bölge Başkanlığı, Bölge Türkçe öğretmenleri ve Mannheim Türk Okul Aile Birliği koordinasyon ve iş birliği ile düzenlenen kutlama programına katılım yoğun oldu.

 2 ÖĞRENCİMİZ DAHA İSTİKLAL MARŞI MADALYASI ALDI!

Programın başlamasıyla birlikte ‘Haydi, Türkçe Konuş Benimle!’ kampanyası dahilinde Almanya’daki çocuk ve gençlerin dil gelişimini desteklemek, milli şuur ve bilinç kazanmaları, öz değerlerini ve tarihlerini öğrenmeleri için başlatılan İstiklal Marşını ezberleyen herkese İstiklal Marşı madalyası, Takdir Beratı ve Türkçe roman hediye edilmesi şeklindeki uygulaması bünyesinde  İstiklal Marşını ezberleyen Esma Uysal ile Rabia Uysal’a belgeleri ve madalyaları Başkonsolos Cem Örnekol ve Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı tarafından verildi.

 4VATANDAŞLARIMIZ ATAŞELİĞİMİZİN KURS VE ETKİNLİKLERİNDEN FAYDALANMALIDIR!

Sunuculuğunu Türkçe öğrencilerinden Orhan Fidancı’nın yaptığı anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ataşelik Mannheim Bölge Başkanı Çağatay Fidancı’nın günün anlam ve önemini anlatan selamlama konuşmasının ardından Mannheim TOAB Başkanı Mustafa Erdoğan Eğitim Ataşeliğinin faaliyetleri, kurs ve çalışmalarıyla ilgili vatandaşları bilgilendirici davet konuşması yaptı.

 ÇANAKKALE’DEKİ BİRLİK VE DAYANIŞMA RUHUNA BUGÜN DE İHTİYACIMIZ VAR!

Açılış konuşması için kürsüye davet edilen Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, Türk ve dünya savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünü kutlamanın ve vatan için canlarını feda eden Şehitler Günü’nün onurunu yaşadıklarını, tüm şehitlerimizi saygı, dua ve gönül borcuyla daim andıklarını  kaydederek, “Bu zafer, dünyanın en güçlü ordularına karşı, dünyanın en güçlü silahlarına karşı iman, vatan sevgisi, birlik ve beraberlik duygularıyla süngüsünü takarak savaşan kahraman şehitlerimizin zaferidir. Çanakkale’de gösterdiğimiz birlik, beraberlik ve dayanışmaya milletçe bugün de çokça ihtiyacımız olduğunu çok iyi idrak etmemiz gerekiyor” dedi.

 18 MART TÜRK TARİHİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİDİR!

Ardından kürsüye davet edilen Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, Çanakkale Zaferi’nin anlam ve önemi ile ilgili konuşmasında, 18 Mart Çanakkale zaferinin Türk tarihi bakımından öneminden söz ederek, “Çanakkale Savaşı şehitlerini ve demokratik seçimlerle gelmiş bir hükümeti yıkma teşebbüsü olan 15 Temmuz hain darbe girişimini cansiperane direnişleriyle püskürten şehit olmuş vatandaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz’ dedi.

ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİN YEMEK LİSTESİ DAVETLİLERE SUNULDU!

Öğrenci ve öğretmenlerimizin birlikte hazırladığı Çanakkale Oratoryosu büyük ilgiyle izlendi. Türkçe öğretmenlerimizden İsmail Ankaralı’nın konuşmasının öncesinden şehitlerimiz isimli sinevizyon gösterisi sunuldu akabinde konukların hep beraber Çanakkale’de savaşan askerlerin yemek listesinde bulunan üzüm hoşafı ve ekmekten oluşan menüye davet edilmeleriyle beraber tören sona erdi.

8


9