25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Anadili Öğrenen Daha Başarılı

 


Mühlacker (1)

BW-HABER  PFORZHEİM

Anadilini İyi Öğrenen Çocuk, Hayatta Daha Başarılı Olur!

Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğine bağlı 13 hizmet bölgesinden birisi olan Pforzhaim mahallinde “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” kampanyası çerçevesinde açılışlar ve kurslar artarak devam ediyor.

Pforzheim bölgesinde tiyatro, folklor ve müzik alanında başlatılan kurs ve çalışmaların akabinde Mühlacker  Türk Okul Aile Birliği Derneğinin (TOAB) talep ve müraacatları ardından 20 öğrenciye yönelik ‘Ney Kursu’ açılışı yapıldı.

Ataşelik müzik öğretmeni Handan Horz tarafından verilecek kursun açılışına Almanya’da tanınmış Türk müziği sanatçılarından 92 yaşındaki Sıtkı Emeklican’da katıldı.

Konsolosluk Görevlisi Mehmet Hayri Güzel, Pforzheim Bölge Koordinatör Öğretmeni Gaye Demirbaş, Türkçe öğretmenleri Ezgir Top, Banu Kızılhan, Nevin Öztoprak, Tiyatro öğretmeni Burcu Gavgözler, Folklor öğretmeni Merve Tuna, Mühlacker Türk Okul Aile Birliği Başkanı Çiğdem Bender ve yönetim kurulu üyeleri ila veli ve öğrencilerin katıldığı törende açılış kurdelasını neyzen Sıtkı emeklican ile birlikte kesen Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, tüm öğretmen, veli ve öğrencilere “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” adlı dil, kültür ve sanat kampanyasına verdikleri katkı ve gösterdikleri teveccüh nedeniyle teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi;

 ÇOCUĞUN ANADİLİNE GEREKEN ÖNEMİ VERMEMEK ONU REDDETMEKTİR!

Çocukların anadilleri kırılgan ve hassastır. Okula başladığı yıllarda gereken önem ve disiplin gösterilmezse çok kolay birşekilde yok olabilir. Çocuk okula başladığı yıllardaözellikle anne – babası ve ardından öğretmenleri tarafından anadiline gerekli ihtimam ve saygı gösterilmesi o çocuğun kişilik ve zeka gelişimine yüksek fayda ve katkısı olur. Çocuğun anadilini reddetmek onun varlığını yani kendisini reddetmek demektir.

 AMACIMIZ TÜM İNSANLIĞA FAYDALI BİREYLER YETİŞTİRMEK!

Türk dilini, kültür, sanat ve tüm medeniyet özelliklerini planlı ve rafine bir şekilde Almanya’da yaşayan siz güzel yavrularımıza ve siz değerli vatandaşlarımıza tanıtmayı ve öğretmeyi hedefleyen “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” adlı kampanyamızla “Türkçe – Türk Kültürü Derslerinin” ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak anlatmaya çalışıyoruz aslında.

Dilini kurallarıyla birlikte öğrenen çocuklarımız diğer dilleri daha etkin öğrenecek, dini ve moral değerlerini içselleştirecek, asil milletini, güzel ülkesini, kadim devletini, şanlı tarihini ve kahraman, ulu ata ve ceddini tanıyarak özgüvenle, inançla, kararlılıkla hem Türk ve hem Alman toplumuna ve devletine daha faydalı, hayırlı, başarılı ve erdemli insanlar olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak siz güzel çocuklarımıza ve siz necip vatandaş ve soydaşlarımıza sahip çıkarak, destek olarak ulaşmak istediğimiz menzil budur. Türk medeniyetinin kendi insanına vermek istediği temel mesajda; tüm insanlık için hayırlı ve faydalı insan yetiştirmek üzerine kurulu bir yaşam gayesinden başka birşey değildir.