25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Helios Kalp Kliniği’nde Türkçe Servis

IMG_0678

Kalp Hastenesinde Türkçe Servis Sevindirdi…


BW-HABER   Karlsruhe 


 

Helios Klinik’ten Türkçe hizmet büyük ilgi görüyor. Karlsruhe Helios Kalp Cerrahi Kliniği 12 Mart Cumartesi düzenlediği bilgilendirme toplantısında, kalp ameliyatlarında kullanılan son  teknoloji tanıtıldı. Helios Klinik Pforzheim’dan, baş asistan Zerrin Gültekin, Karlsruhe Helios Klinik’ten, başhekim Prof.Dr. Uwe Mehlhorn, Dr. Metin Çakır, Doç. Dr. Lars Oliver Conzelmann katıldığı seminerde, kalp ameliyatları teknikleri hakkında Türkçe ve Almanca bilgi verildi.

Dr. Zerrin Gültekin erken tanı ve tedavinin çok önemli olduğunu belirterek, damar tıkanıklığı yaşayanlarda göğüs ağrılarının başladığını, kalp hastalığının önemli bir kısmının kalp damar tıkanıklığı nedeniyle olduğunu ifade etti.  Kalp damar tıkanıklığında en sık görülen belirtinin göğüs ağrıları olduğunu söyleyen Dr.  Gültekin, damarlarda daralma olması durumunda kalp kaslarına olan kan akımı azaldığını bununda ağrılara sebep olduğunu söyledi.

Dinleyicilerden gelen bir soru üzerine Dr. Gültekin, anjiyonun büyük bir risk arzetmediğini, anjiyo esnasında felç gibi durumların %1 risk taşıdığını söyleyerek,  ” 20-25 yıldır var olan bir tekniğe sahibiz ve bu konuda çok ilerleme sağladık. Balon yöntemi ile kalbin gereksinim duyduğu kanın akışını sağlamak için daralan bölgede balon şişirilerek damar genişletiliyor ve balon bu işlemden sonra geri çekiliyor.” dedi.

IMG_0747
Dr. Metin Çakır

 Prof.Dr. Uwe Mehlhorn yılda 17 milyon 500 bin kişinin hayatını kalp hastalıkları nedeniyle kaybettiğini söyleyerek erken tanı ve tedavi için uyardı. Mitral kapak değişiminde teknolojik gelişmelerin insanların ameliyat sonrası normal hayatına dönüşünü kolaylaştırdığını ifade ederek. ” Mitral kapak değişimi yerine kapak tamiri yapılıyor.” dedi. Daha önceleri yapılan göğüs kafesinin kesilmesi işlemine gerek kalmadığını ifade eden Prof.Dr. Uwe Mehlhorn bu yöntemle hastanın daha kaliteli hayat yaşadığını ve büyük ağrılar çekmediğini söyledi.

Dr. metin Çakır, Karlsruhe Helios Kalp Cerrahi Kliniği’nde  Türkçe danışma hattı kurulduğunu ifade ederek, hastaların kendi dillerinde bilgilendirildiğini  söyledi.  Helios Kalp Kliniği’nden bilgi almak için, 0721/ 9738-0 numaralı telefonu aramanız yeterli olacak. Buradan uygun olan doktora yönlendirileceksiniz.

IMG_0668


IMG_0755


IMG_0710